Ma este a kormány nem pihen: izgalommal teli lélegzettel várják a sorsdöntő bejelentést.
A Fitch Ratings várhatóan leminősíti Magyarországot, azonban negatívról semlegesre emelheti a kilátásokat - véli Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója. A szakértő szerint a leminősítés lehetősége részben már be van árazva a piacon, így nem okozna drámai forintgyengülést. A helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy a hitelminősítői döntéssel egy napon érkezik az amerikai munkaerőpiaci adat is, ami szintén jelentősen befolyásolhatja a forint árfolyamát.
Pontosan egy hete a Moody's hitelminősítő negatívra módosította Magyarország adósbesorolásához tartozó stabil kilátását. Ezt a lépést sokan tévesen összekapcsolták Orbán Viktor miniszterelnök bejelentésével, miszerint Varga Mihályt jelöli az MNB élére. Azonban a ma este érkező Fitch Ratings döntése lesz az első, amely valóban mérlegelheti a jelenlegi pénzügyminiszter kinevezésének hatását. Érdemes megjegyezni, hogy a múlt heti kormányfői döntés után a forint értéke erősödött.
Most több elemzőt megkerestünk azzal kapcsolatban, hogy mit várnak a péntek esti Fitch Ratings döntésétől. A hitelminősítő Magyarországot jelenleg BBB osztályzatúnak értékeli, negatív kilátással. A júniusi, utolsó felülvizsgálat során kiemelték, hogy a többi BBB osztályzatú országhoz képest erősek a strukturális mutatók, és külföldi befektetések is támogatják a növekedést.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. tapasztalt elemzője figyelmeztetett arra, hogy a magas államadósság és az unortodox kormányzati intézkedések árnyalják a gazdasági helyzet megítélését. Kiemelte, hogy a szakértők korábban úgy vélekedtek, hogy egy tartósan laza költségvetési politika és a GDP-arányos államadósság növekedése leminősítési kockázatot jelenthet. Pozitív minősítési lépésekre azonban csak akkor van lehetőség, ha a költségvetési és jogállamisági helyzet kedvezően alakul.
Azt is közölték, hogy az SRM modelljük szerint egy fokozattal alacsonyabb, BBB-osztályzat jönne ki a pontszámok alapján, de csak átmeneti romlásnak tekintik, így nem veszik figyelembe, bár már tavaly decemberben is fennállt a helyzet. Októberben kiadtak egy rövid elemzést, melyben szintén a magas államadósságra és költségvetési hiány kockázatára hívták fel a figyelmet.
Varga Zoltán megjegyzései szerint a hazai gazdasági növekedés az utóbbi időszakban folyamatosan váratlan negatív fordulatokat hozott, így a leminősítés lehetősége is komoly realitássá vált. Jelenleg a BBB- osztályzat érvényesülhet stabil kilátással, ami a befektetési ajánlások legalsó szintjét jelenti az S&P értékelése szerint. "Ugyanakkor van némi remény arra, hogy a Fitch Ratings ezúttal nem változtat az osztályzaton, és a döntés csak jövőre várható" - foglalta össze az Indexnek.
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője úgy véli, hogy az adósbesorolás terén nem várható lényeges elmozdulás, és Magyarország kilátásait sem befolyásolja az amerikai hitelminősítő intézet. A Fitch Ratings már 2022 januárja óta negatív perspektívával látja el a magyar adósbesorolást, amelyet BBB- szinten értékel. Az általános ökölszabály szerint egy módosítás, legyen az negatív vagy pozitív, általában 24 hónapon belül kerül értékelésre. Ezért kiemelten fontos, hogy péntek este milyen döntést hoznak.
Amikor megkaptuk a negatív kilátást, akkor valóban kettő évvel ezelőtt eléggé gatya volt a helyzet, mert éppen kitört a háború, ott volt az energia-és megélhetési válság, valamint a forintgyengülés. Erre akkor azt mondta a hitelminősítő, hogy Magyarországon sok a kockázat, várjuk meg, hogy mi lesz ebből, így megadta a negatív kilátást. Amikor ma dönteniük kell, akkor az elmúlt kettő év fejleményeit kell figyelembe venniük. Nem az elmúlt egy hónapot, nem az elmúlt 30 évet, hanem ezt az elmúlt kettő évet, amikor megadták a negatív kilátást
- húzta alá az Indexnek Virovácz Péter. A szakértő szerint most az mondhatnánk, hogy a két évvel ezelőtt időszakhoz képest rendbe jött a külkeregyenlegünk, nincsenek olyan óriási külső egyensúlyi problémák, és infláció is konszolidálódott. Alapvetően a gazdaság már növekszik valamennyire, azonban ezek helyett számos más problémája lett a magyar gazdaságnak:
Tehát Virovácz Péter szerint a hitelminősítő szemszögéből bár valóban eltelt kettő év negatív kilátásban, igazából nem sokat változott Magyarországon. Az ING elemzője szerint annyi bizonytalansági faktor van, ami miatt egész egyszerűen nem lehet felrakni negatívról stabilra a kilátást, viszont azért annyit meg már javult a helyzet, hogy leminősítést nem ér meg a magyar gazdaság - pedig akkor már tényleg csak egy lépésre lennénk a bóvli kategóriától.
Ahogy azt már korábban is említettük, Magyarország jelenlegi hitelminősítése a Fitch Ratingsnél BBB, ami éppen hogy a befektetési kategória alsó határán helyezkedik el (BBB-). Az ország kilátásai 2023 januárja óta negatívak, és Árokszállási Zoltán véleménye szerint ez olyan helyzetet eredményezett, amelyből a hitelminősítő számára nehézkes lehet a visszalépés.
Mivel már nagyon régóta van érvényben ez a kilátás, ezért a negatív kilátás fenntartása egyre kevésbé indokolható. Saját magát hozta ilyen helyzetbe a Fitch
- mondta a szakértő. Hozzátette, hogy a Fitch valószínűleg két lehetőség közül választhat: vagy a kilátásokat stabilra állítja, vagy az ország leminősítése mellett dönt. Az elmúlt héten tapasztalt meglepő Moody's leminősítését követően azonban egyre inkább a leminősítés valószínűsége tűnik a dominálónak.
A szakértő szerint bár nyáron történtek költségvetési kiigazító lépések, a növekedési kilátások az utóbbi hónapokban jelentősen romlottak.
A helyzet nem katasztrofális, de a nyári időszakhoz képest jelentős javulás nem tapasztalható. Sőt, talán éppen ellenkezőleg: az összesített adatok alapján a körülmények inkább romlottak, különösen a növekedési mutatók tekintetében.
- emelte ki Árokszállási. A környezeti feltételek is kedvezőtlenek: a forint folyamatosan gyengül, a dollárkamatok emelkedésére lehet számítani, ami tovább súlyosbítja a forint helyzetét és szűkíti a Magyar Nemzeti Bank lehetőségeit. Eközben a gazdaságpolitikára egyre nagyobb nyomás nehezedik a növekedés serkentése érdekében, de a lehetőségek rendkívül szűk keresztmetszetet mutatnak.
- véli a szakértő. Árokszállási szerint a leminősítés valószínűsége részben már megjelenhetett a forint árfolyamában.
Ez a 415 környéki forintárfolyam az euróval szemben már valamennyire tartalmazhat egy esetleges leminősítést
- emelte ki, utalva arra, hogy ha a helyzet nem javul, a besorolás várhatóan BBB mínuszra csökkenne, ez pedig stabil kilátásokkal párosulna, ami összhangban állna az S&P által adott minősítéssel. Az utóbbi hetekben tapasztalt fundamentális gyengülés és a forint zlotyival szembeni gyengélkedése egyaránt alátámasztja ezt az értékelést.
A helyzetet bonyolítja, hogy a hitelminősítői döntéssel egy napon érkezik az amerikai munkaerőpiaci adat is, magyar idő szerint délután 14 óra 30 perckor.
A nem mezőgazdasági-foglalkoztatottság adata olyan komoly piacmozgató hatással járhat
Árokszállási kifejtette, hogy az amerikai munkaerőpiac teljesítménye – legyen az erős vagy gyenge – komoly hatással lehet a Fed kamatpolitikájára, ami viszont a forint árfolyamát is érinti. "Amennyiben kiemelkedően kedvező amerikai munkaerőpiaci adat érkezik, úgy a kamatvárakozások is emelkedhetnek, ami nyomást gyakorolhat a forintra" – tette hozzá.
Árokszállási véleménye szerint a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha a Fitch leminősítené Magyarországot, és a jövőbeli kilátásokat is pesszimistán értékelné. Ugyanakkor ő nem tart attól, hogy ez bekövetkezne. A stabilra való módosítás valószínűsége viszont csekély, mivel a jelenlegi helyzet összességében nem mutat javulást.
A költségvetési helyzet kapcsán talán érdemes egy kicsit nyugodtabban szemlélni a dolgokat, hiszen, ahogy említettem, a nyári időszakban egy kiigazító csomag érkezett, ami segíthet a helyzet stabilizálásában.
- megjegyezte, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az uniós támogatások egyre inkább kétségesnek tűnnek, és a kormányra egyre nagyobb nyomás nehezedik a gazdasági élénkítés érdekében.
A szakértőnk válaszában hangsúlyozta, hogy Varga Mihály jegybankelnöki posztra való kinevezése egy olyan bizonytalansági tényezőt szüntetett meg, amely eddig aggodalmakat keltett. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ezt a piaci szereplők már korábban beépítették az árakba.
Mivel már eleve is azt lehetett gondolni, hogy Varga Mihály lesz a jegybankelnök, ezért az, hogy ez bejelentésre került, nem indított nagy mozgásokat
- mondta. Így összességében inkább a leminősítés felé áll a zászló, de még érhet minket meglepetés.