Magas sarkú cipők - Miért lehetnek káros hatással az egészségünkre? - WEBBeteg A magassarkú lábbelik sokak kedvenc kiegészítői, ám fontos tudni, hogy nem csupán divatosak, hanem számos egészségügyi kockázatot is hordoznak. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy


A magas sarkú cipők viselése nem csupán divatos választás, hanem komoly terhet ró a lábunkra és a testünk más részeire is. A bokát, a térdet, a medencét és a gerincoszlopot egyaránt érintheti a felesleges stressz, amelyet ezek a cipők okoznak. Vizsgáljuk meg alaposabban, milyen sokféle egészségügyi problémával kell szembenéznünk ennek a népszerű lábbelinek a használata során!

A magas sarkú cipők viselése következtében a talpak ízületei nem tudnak optimálisan működni, ami azt eredményezi, hogy a test többi része kénytelen kompenzálni. Ennek következményeként a többi izomra és ízületre is fokozottabb terhelés nehezedik, ami hosszú távon kellemetlen panaszokhoz vezethet.

A magas sarkú viselése a talpizmok elgyengüléséhez vezet, átrendezi a testsúly elhelyezkedését, azaz ellentétben azzal, ahogy normális esetben lenne, nem a sarokra vagy a láb középső részére esik a testsúly kétharmada, hanem a láb elülső részére, a harántboltozatra, ami viszont ekkora terhelést nem képes elviselni. Így az itt lévő szalagok és izmok meggyengülnek, megnyúlnak, a láb kisízületei a talajhoz nyomódnak, a láb harántíves szerkezete tönkremegy.

A terpeszláb, más néven terpesztett láb, a harántboltozat süllyedésének következménye, amely leggyakrabban felnőttkorban fordul elő. Ennek egyik fő okozója a magas sarkú cipők viselete, amelyek jelentős terhelést helyeznek a láb elülső részére és a lábközépcsontok fejecseire. Ennek hatására az ujjpárnák szélesebbé válnak, és terjedelmesebbé alakulnak, míg a láb harántboltozata ellapul. Az így megváltozott alátámasztási pontok nem kapnak megfelelő párnázottságot, ami fájdalmas bőrkeményedésekhez és gyulladásokhoz vezethet a talp felületén.

A lábközépcsontok legyezőszerű elhelyezkedése hozzájárulhat lovaglóujj vagy kalapácsujj megjelenéséhez, míg a harántsüllyedés a bütyök kialakulásához is vezethet. A szűk cipők által keltett nyomás csak tovább ront a helyzeten, mivel a nagylábujjak ficamszerű elmozdulásához vezethet.

A magassarkú és szűk cipők hordása újabb kockázati tényezőt rejteget: a benőtt köröm megjelenését.

A deformitások miatt a láb mozgása beszűkül, ami állandó lábfej- és talpfájdalmakhoz vezet.

A magassarkú cipők viselése idővel metatarsalgia kialakulásához vezethet, ami a lábközépcsontok krónikus fájdalmát jelenti.

Az Achilles-ín jelentős mértékben sérülhet (Achilles-ín fájdalom), mivel a sarok megemelése következtében rövidebbé válik, és a későbbiekben a kinyújtása fájdalmas élmény lehet.

A saroknak a lábfejhez viszonyított állandó magas pozíciója hosszú távon a lábszár izomzatának rövidüléséhez vezethet, amely további, a térdet is érintő problémákat okozhat.

A térd osteoarthritise, amely a porckopás és a krónikus gyulladás következménye, számos kellemetlen hatással járhat. Ez a betegség nem csupán fizikai fájdalmat okoz, hanem jelentősen befolyásolhatja az életminőséget is.

Az Iowa State University által végzett kutatás rávilágít arra, hogy a magas sarkú cipők viselése jelentősen befolyásolja a női járást. A vizsgálat során megfigyelték, hogy a résztvevők mozgása lelassult, és a lábbeli hatására a bokájuk járás közben befelé dőlt, ami instabilitást eredményezett a bokaízületben. A magas sarkak emellett sokkal nagyobb terhelést róttak a térdízületekre, ami a térd belső részén hatva hosszú távon porckopáshoz és gyulladásokhoz vezethet.

A Journal of Experimental Biology című tudományos folyóiratban publikált brit kutatás eredményei szerint azoknál a nőknél, akik rendszeresen, heti öt alkalommal viseltek magas sarkú cipőt két éven keresztül, a lábikra izmai átlagosan 13 százalékkal rövidültek, míg az Achilles-ín merevsége is megnövekedett a lapos sarkú lábbelit használó nőkhöz képest.

A szakemberek szerint a gyakran viselt és túl magas sarkú cipők krónikus gerincproblémákat okozhatnak és extrémebb esetekben csípőficam kialakulásához is vezethetnek. A magas sarkú lábbeli ugyanis megemeli a sarkat, emiatt a test gravitációs központja eltolódik. Ezt ellensúlyozandó az alsó hátszakasz meghajlik, a gerinc addigi helyzete megváltozik, nyomást gyakorolva a háti és nyaki idegekre. A magas sarkú cipő viselése közben a nyaki izmok megmerevednek, nyomják az ott lévő idegszálakat, s mindez akár krónikus fejfájást is eredményezhet.

A magas sarkú cipők viselése megnehezíti a természetes mozgást és járást. Ez különösen igaz egyenetlen terepen, vagy amikor az ember siet, esetleg nem figyel eléggé a lépéseire. Ilyenkor könnyen balesetek történhetnek, mint például elesés, horzsolás, ficam, húzódás, zúzódás, sőt akár szalagszakadás is.

A cukorbetegség idegkárosító hatása következtében a perifériás erek szenzoros (érző) működése károsodik, ezáltal csökken a fájdalomérzet (diabéteszes láb). A beteg emiatt a nem megfelelő lábbeli okozta problémákat is későn észleli, amikor már mélyebb szövetkárosodás alakul ki. Ezek következtében felülfertőződés is felléphet, legrosszabb esetben pedig amputáció válhat szükségessé. Mindezek elkerülése érdekében fontos a diabéteszes betegnek rendszeresen ápolnia lábait és ellenőriznie azok állapotát és mindent megtennie a szövődmények elkerülése érdekében, beleértve a kényelmes, egészséges lábbeli választását és viselését is.

A fent említett problémák esetén mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérni, hiszen előfordulhat, hogy műtéti beavatkozásra van szükség. Ugyanakkor sok esetben a panaszok enyhítése konzervatív módszerekkel is lehetséges. Az orvos szakértelme segíthet abban, hogy a legmegfelelőbb kezelési módot válasszuk ki.

Szakértők ajánlása szerint érdemes elkerülni a 3 cm-nél magasabb sarkú cipők viselését, mivel ezek számos kellemetlenségtől és fájdalomtól óvhatnak meg minket. A hétköznapi kényelem érdekében a legjobban a 2-3 cm-es sarokmagasságú lábbelik felelnek meg.

(Ha valaki semmiképp sem akar lemondani a magas sarkúról, akkor pedig legalább ritkábban hordja, pl. a partikon viseljen inkább kényelmes cipőt, akár úgy is, hogy időközben veszi át.)

Védje meg lábait a felesleges kilóktól! A túlsúly extra megterhelést ró a lábakra és ízületeikre, ami hosszú távon kellemetlen következményekkel járhat.

Étkezzen egészségesen, hogy a lábak erei és szövetei is egészségesek maradjanak!

Vásárlás során fontos, hogy figyeljünk az ujjaink kényelmére a cipőben, ezért ügyeljünk arra, hogy elegendő hely legyen számukra. Érdemes elkerülni a szűk, hegyes orrú lábbeliket, mivel ezek nem tesznek jót a lábunknak. A kiválasztott cipőt legalább tíz-tizenöt percig viseljük a boltban, hogy megbizonyosodjunk a kényelméről. Ideális lenne, ha lehetőségünk nyílna arra, hogy otthon is kipróbáljuk, és ha nem felel meg az elvárásainknak, könnyedén vissza tudjuk vinni.

Mindig késő délután érdemes cipőt vásárolni! A nap során a láb mérete némileg megnövekszik, így a délután beszerzett lábbeli garantáltan kényelmesen illeszkedik majd a nap bármely pillanatában.

Próbálja meg mindkét lábára felhúzni a cipőt, mivel lehetséges, hogy az egyik láb nagyobb méretű, mint a másik.

Az öt centiméteres sarokkal rendelkező cipőkben a láb egyes területein a normálisnak mondható nyomás hétszerese érvényesül. Az orvosok a 2-3 centinél magasabb sarkú lábbelik viselését nem ajánlják.

Fordítsunk kiemelt figyelmet arra, hogy mit viselnek gyermekeink! Már az első lábbeli megvásárlásakor és a későbbiekben is ügyeljünk a megfelelő minőségre, a cipő legyen kényelmes, és az egészség megőrzését szolgálja. Ugyanakkor az is fontos, hogy az említett kritériumoknak megfelelő modellek közül a gyermek maga választhassa ki a neki tetszőt, hogy szívesen viselje is azt.

Related posts