Magyar vállalatok: a zöld szemlélet, bár egyre népszerűbb, paradox módon a csőd kockázatát is növelheti - Gazdasági elemzés - DigitalHungary - Ahol a digitális és a valóság határai elmosódnak. Az élet online dimenziója!


A nagyvállalatok általában nagyobb pénzügyi erőforrásokkal rendelkeznek, ugyanakkor a környezeti hatásuk is jelentősebb. Ezzel szemben a kisebb cégek, bár anyagilag korlátozottabbak, sokkal inkább elkötelezettek a fenntartható fejlődés iránt, és nagyobb szerepet játszhatnak a zöld célok megvalósításában. Viszont az alkalmazottaik bérének és a működési költségeiknek a kifizetése terén nem lehetnek olyan megbízható partnerek. Ez a helyzet a magyar vállalatok ESG-vel kapcsolatos hozzáállásában.

A Világpolitika és Közgazdaságtan folyóirat legújabb, novemberi számában egy alapos és részletes elemzés látott napvilágot a magyar vállalkozások ESG (környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási) teljesítményéről. A kutatás során Szabó Dorottya, Mihele Mihály András és Diófási-Kovács Orsolya szerzői trió az Opten adatbázis adatait elemezte, hogy feltárja a vállalatok ezen szempontoknak való megfelelését. Az elemzés célja, hogy megvilágítsa, hogyan állnak a magyar cégek a fenntarthatóság és etikus működés kihívásaihoz a jelenlegi gazdasági környezetben.

A kutatók az elemzés keretében 4785 vállalatot vizsgáltak meg, amelyek a mikrovállalkozásoktól egészen a nagyvállalatokig terjednek. Az Opten által kidolgozott ESG Index több mint 75 különböző paramétert alkalmazott a vizsgálat során.

Nincs olyan, hogy egy vállalat csupán "törődik az ESG-val".

A tanulmány leíró statisztikai elemzése rávilágít arra, hogy bár a szakmai közvélemény és a nagyközönség egyaránt egységesen tekint az ESG-re, a valóságban a magyar vállalatok eltérő súllyal kezelik a három fenntarthatósági dimenziót.

A három szempont között mért korreláció a vizsgált cégek esetében 0,13 és -0,17 között alakult, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az E, az S és a G értékek szinte teljesen függetlenek egymástól. Magyarán a tény, hogy egy cég figyel a környezeti fenntarthatóságra, nem jelenti automatikusan, hogy társadalmi vagy vállalatirányítási szempontból jól működne.

Vannak, akik szennyezik a környezetet, míg mások képtelenek talpon maradni.

A fenntarthatósági szempontok önállóságán túl a tanulmány részletesen vizsgálja a vállalatok ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) megfelelését különböző tényezők, mint például a cég mérete, ágazati hovatartozása, export tevékenysége, pénzügyi helyzete és földrajzi elhelyezkedése alapján. Az elemzés eredményei rávilágítanak arra, hogy...

Related posts