Már a húsvéti nyulak is teljesen megváltoztak, mintha elvesztették volna a varázsukat.


Tapsifüles kalandok, tojásfestési csodák és színes tojáspatkolás! Csak néhány izgalmas pillanat a húsvéti mulatságunkból. Fedezd fel velünk ezeket a különleges élményeket!

A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, és ennek jegyében egy különleges időutazásra invitáljuk olvasóinkat. Fedezzük fel, hogyan ünnepelték ezt a szent időszakot Heves vármegyében 1980-ban és 1995-ben! Régi újságok lapozgatása közben Boldog, Egerszalók és Terpes faluiból számos izgalmas történetre és színes fényképre bukkantunk. Boldogon, a lányos házak udvarán 1980-ban már javában készültek a gyönyörűen festett tojások és díszes tányérok, hogy emlékezetes ajándékokkal kedveskedjenek a locsolkodóknak. A húsvéti népszokások felelevenítése itt mély gyökerekkel bírt, és a falu apraja-nagyja izgatottan várta a locsolkodás idejét. A boldogi legények között elterjedt nézet volt, hogy a kölnivel szemben a hideg artézi víz a legjobb választás, hiszen nemcsak a lányok bőrét frissíti fel, hanem még az idősebbeknek is jót tesz. Ez a hagyomány nemcsak ünnepi hangulatot teremtett, hanem a közösség összetartozását is erősítette.

Fellapoztunk egy 1995. áprilisi lapszámot, és azonnal magával ragadott minket a Hétvégi Magazin első oldala. Izgalmas bűnesetekkel indult a beszámoló, és a szerző stílusa már az első pillanatban felkeltette az érdeklődésünket. A titokzatos esetek világába való betekintés ígérete izgalmas kalandra csábított minket.

A bűntények tanúsítják: a húsvét már nem olyan, mint régen. A nyúltolvajok sem azok a régi vágású figurák! Amikor az ünnepi készülődés elkezdődik, az ember azt gondolná, hogy csak egy-két sötét szándékú egyén merészkedik arra, hogy – akár saját élete kockáztatásával – megszerezzen egy folyamatosan ugráló tapsifüles nyulat. Nos, ez a kép már nem állja meg a helyét... A bűnözésre hajlamos egyének azonban nem tétlenkedtek. Főként lopások miatt zajlanak nyomozások a rendőrség berkeiben. Igaz, előfordultak olyan esetek is, amikor a sértettek elhanyagolt eleganciája játszott közre az értékeik hirtelen eltűnésében. Kocsmai garázdaságok is akadtak. Erről Kakuk György r. őrnagy, a megyei főkapitányság kiemelt bűnmegelőzési főelőadója számolt be lapunknak – ezt írtuk meg az '95-ös áprilisi számunkban, amelyet itt olvashat el.

De, hogy könnyedebb vizekre evezzünk, s a húsvéti hagyományok felé forduljunk, találtunk fotókat húsvéti mulatságokról is. Íme egy sorozat Perl Mártontól. Csillogó szemekkel készültek a nyuszi ünnepre az egerbaktai kislegények:

Húsvét hétfőn Terpesen is járt, ahol a fiúk vidáman locsolták meg a lányokat vízzel. Ez a szokás akkoriban még igazán élő hagyomány volt, és a lányok sem bánták, sőt, örömmel fogadták a vízcseppeket, amelyekkel a tavaszi ünnep hangulatát még színesebbé tették.

Related posts