Március végéig szükséges befejezni a természetvédelmi szempontból kiemelten fontos feladatokat!


A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) figyelmeztet minden önkormányzati és állami hatóságot, kivitelezőt, valamint a lakosságot, hogy a költési időszak kezdetét megelőzően, az év első három hónapjában fontos elvégezni azokat a természetvédelmi szempontból érzékeny munkálatokat, amelyek március-áprilistól potenciális veszélyt jelenthetnek a madarakra és a biológiai sokféleségre.

A tapasztalatok szerint a nem megfelelő tervezés és ütemezés következtében három olyan tevékenység bukkant fel, amelyek évről évre ismétlődő természetvédelmi és állatvédelmi kihívásokat generálnak. Ezek a következők:

A fák és bokrok eltávolítása sok esetben elkerülhetetlen és számos fontos célt szolgál. Például a bel- és árvízkárok megelőzésére végzett hullámtértisztítás, vagy az elektromos vezetékekhez közel növő fás szárú növények levágása különösen indokolt, hiszen ezek a feladatok hatékonyan ütemezhetőek az őszi-téli hónapokra. Éppen ezért nemcsak célszerű, hanem a természetvédelmi és állatvédelmi törvények szempontjából is helyénvaló, hogy ezeket a munkálatokat ne a madarak költési időszakára időzítsük.

Sok tulajdonos és kivitelező sajnos nincs tisztában azzal, hogy az építkezések során, amelyek érinthetik a védett fecskéket és denevéreket, természetvédelmi hatósági engedélyezés szükséges. Ezen munkálatokat csak a szaporodási időszak felfüggesztése alatt, azaz ősztől tavaszig szabad elvégezni. Éppen ezért gyakran hallani a lakott fecskefészkek nyári időszakban történő tömeges eltávolításáról. Fontos lenne, hogy a hatósági engedélyek kiadásakor kiemeljük: a fészkek eltávolítása után elengedhetetlen a fecskék visszaköltözésének megakadályozása a munkálatok ideje alatt. Ezen kívül a munkák befejezését követően műfészkek elhelyezésével kell pótolni a megsemmisített fészkeket!

A fehér gólyák fészkeinek biztonságossá tétele érdekében fontos, hogy foglalkozzunk a sérült vagy áramütés-veszélyes fészkekkel. Ezen fészkek állapotának felmérése és szükség szerinti rehabilitációja kulcsfontosságú a madarak védelme és a közlekedésbiztonság szempontjából. Az érintett fészkek megerősítése, a potenciálisan veszélyes elektromos vezetékek áthelyezése vagy szigetelése, valamint a fészkek biztonságos környezetbe helyezése mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a gólyák biztonságban élhessenek, és elkerülhessük a baleseteket. A helyi közösség bevonása és a tudományos szakértelem igénybevétele segítheti a hatékony megoldások kidolgozását.

A természetvédelmi oltalom alatt álló madarak fészkei is védettséget élveznek. A fokozottan védett fehér gólyák téli viharokban sérült vagy áramütésveszélyes módon, az elektromos hálózat oszlopain a vezetékekre épült fészkeinek magasító kosárra emeléséhez a megyei kormányhivatalok csak a költési időszakon kívül, március 31-ig adhatnak engedélyt.

Related posts