Marketingfogás vagy szent örökség – mit is jelent ma Lionel Messi nyomdokain a 10-es mez viselése? A szám, amely évszázadokon át a labdarúgás ikonikus alakjait övezte, mára nem csupán egy mezszám: egyfajta státuszszimbólummá vált. Messi után a 10-es mez v

A labdarúgás világa mára túllépett a csupán játékosok által képviselt sportról való gondolkodáson; a focisták immár önálló brandekké váltak, ahol identitásuk szerves részét képezi az általuk viselt mez. Most, hogy Lamine Yamal átvette Lionel Messi legendás 10-es mezét, egy hatalmas teher nehezedik rá, főleg a Barcelona színeiben. Sokan valószínűleg megroppannának a nyomás alatt, de Yamalban láthatóan nincs helye a félelemnek. Az alig 18 éves tehetség ambiciózus tervekkel vág neki karrierje következő fejezetének.
Manapság a személyes márkaépítés szinte már kultuszként van jelen a közbeszédben. Az Instagram és a TikTok világában szinte bárki számára elérhető, hogy egyedi márkáját megteremtse. Legyen szó étkezésről, sminkelésről, vagy bármilyen hétköznapi tevékenységről, mindezekből könnyen születhetnek virális trendek. Sőt, már politikusok is megfordulnak a virtuális térben, mint például egy egészségügyi tartalmakat gyártó sebész-influenszer. Ezen a területen már egyetemek is elindítottak olyan kurzusokat, amelyek a személyes márkaépítéssel foglalkoznak. Ezeken a képzéseken megtanítják, hogyan emelhetjük ki egyediségünket, hogyan mutathatjuk meg, miben vagyunk különlegesek, és hogy mindez milyen előnyökkel járhat számunkra.
A labdarúgás világában a személyes márkaépítés egyik fontos fokmérője, ha az illető kiérdemli a 10-es mezszámot. Ez sokak számára kiugrási jelentőséget jelent, hiszen a legnagyobbak nyomába léphet ekképpen. A sportág fiatal sztárjai közül többen is 10-esre váltottak a nyáron: Cole Palmer egészen a klubvilágbajnoki címig vezette benne a Chelsea-t, ha visszatér súlyos sérülése után, akkor Jamal Musialát is a mágikus mezszámban láthatjuk majd, Luka Modric távozása után pedig a Real Madridnál is megüresedett a 10-es - amit akár Kylian Mbappé is megörökölhet. Az FC Barcelona új tízese pedig a napokban a 18. születésnapját ünneplő Lamine Yamal lett, aki 2031-ig hosszabbított a katalán klubbal.
Mit is takar valójában, ha valaki a 10-es mezszámot viseli a focipályán? Milyen átalakulásokat élt meg ez a szám az utóbbi évek során, és hogyan alakulhat a jövőben? A 10-es mez mindig is a kreativitás és a tehetség szimbóluma volt, de a jelentősége folyamatosan változik a futball világában. Mennyire formálja a játékos karakterét és a csapat dinamikáját ez a szám? Érdemes végiggondolni, hogy milyen hatással van a 10-es mez viselése a játékosra, a szurkolókra és a sportág általános megítélésére.
A személyes márkaépítés napjainkban soha nem volt ennyire lényeges, mint most. Daniel Sandison, a futballcipőket készítő Sokito cég marketingvezetője úgy véli, hogy ennek a jelentősége évente 10-15 százalékkal nő. Az Athleticnek adott interjújában Sandison kiemelte, hogy a legjobb játékosok közül sokan olyan YouTube-csatornát céloznak meg, mint Jude Bellingham, és olyan mezszámot kívánnak viselni, amely igazán kifejezi az egyéniségüket. Cole Palmer gólöröme is jól példázza ezt a trendet: a Chelsea fiatal sztárja januárban levédette a saját ünneplését az Egyesült Királyság Szellemi Tulajdoni Hivatalánál. Hasonlóképpen, Cristiano Ronaldo ikonikus gólöröme és mezszáma szerves részévé vált saját márkájának (CR7), ami tovább erősíti a személyes brandek szerepét a sport világában.
"A futballisták körül mindenki támogatja a személyes márkaépítést, mert ez pénzt termel, munkahelyeket hoz létre, és lehetőséget ad arra, hogy olyan közösségek is kapcsolódjanak a futballhoz, amelyek korábban kimaradtak belőle. Ezért is rendkívül fontos ez" - állapítja meg a marketingszakember.
A 10-es mez egyértelműen komoly értékkel márkaépítés szempontjából, de futballszakmailag még ennél is többet jelent. A Manchester United új igazolása, Matheus Cunha a klub hivatalos médiacsatornájának beszélt arról, számára miért fontos a 10-es szám. "Ez valami olyasmi, amiről mindig is álmodtam. Ha erre a mezszámra gondolok, nekem mindig Wayne Rooney jut az eszembe. Marcustól (Rashford) örököltem meg, de tudjuk, hogy még mennyi nagyság viselte ezt a mezt. Olyanok, mint Ruud van Nistelrooy vagy Zlatan Ibrahimovic. Nemcsak az a különleges, hogy viselhetem, hanem az is, hogy milyen történelmi örökség párosul hozzá. Csodálatos dolog, és kiváltság számomra, hogy enyém ez a mezszám" - mondta Cunha, amikor megkapta a 10-est.
Matheus Cunha brazil, a 10-es mezt pedig Dél-Amerikában olyan legendák viselték, mint Pelé vagy Diego Maradona, de az olyan európai zsenik is hozzájárultak a szám presztízsének növeléséhez, mint Puskás Ferenc és Zinédine Zidane. Korábban a klasszikus 10-es kevésbé volt hangsúlyos Spanyolországban, ahol inkább a 4-es, 6-os és 8-as számokhoz vonzódtak a futball nagyságai (elég csak Xavira és Andrés Iniestára gondolni), Portugália inkább a kiváló szélsőiről híres, Németországban pedig régen a védekezőbb szerepkörben játszók, például a "söprögetők" kapták meg a 10-es számot.
A klasszikus 10-esek hagyományosan a csatár mögött, támadó középpályásként tevékenykedtek, mint a csapat kreatív motorjai. Bár ez a pozíció némileg háttérbe szorult a modern futball világában, ahol a hamis kilencesek, befelé mozgó szélsők és mélységi irányítók dominálnak, mégsem állítható, hogy ne lenne senki, aki méltó lenne ehhez a legendás mezszámhoz. Sőt, a mai futballban talán még soha ennyien nem vágytak arra, hogy magukra öltsék ezt a számot.
Ez a mezszám gyakran szimbolizálja a stafétabot átadását. Ha már Barcelonáról beszélünk, emlékezzünk vissza, hogy Lionel Messi Ronaldinhótól örökölte ezt a legendás számot. A 10-es mez viselése óriási elvárásokat ró a játékosra, ami néha csalódásokhoz vezethet, ahogyan az Ansu Fati esetében is megtörtént, aki Yamal elődjévé vált.
Messi távozása után Ansu Fati a Barcelona következő nagy reménységeként lépett színre, különösen, amikor a 2021-2022-es szezonban átvette a legendás 10-es mezszámot. Azonban a katalán klubnál eltöltött időszaka alatt nem tudta beteljesíteni a körülötte kialakult várakozásokat. A helyzet odáig súlyosbodott, hogy nemrégiben kölcsönadták a Monacónak. "Egy játékos, aki ilyen mezszámot visel, lényegében kijelöli magának az irányító szerepét. Azt üzeni: 'Én vagyok a vezér, én irányítom a játékot.' Pontosan úgy, ahogy Maradona vagy Messi tette" – fejtette ki Sandison.
Egy ideje már elkerülhetetlennek tűnt, hogy Yamal megkapja a 10-es mezszámot Barcelonában. Tavaly nyáron megnyerte az Európa-bajnokságot a spanyol válogatottal, ahol ráadásul a torna legjobb fiatal játékosának választották, majd megszerezte második bajnoki címét a Barcelonával, győzött a Király-kupában és tündökölt minden idők talán legjobb Bajnokok Ligája-elődöntőjében az Inter ellen. Mindezt 17 évesen. Igazi vezére volt csapatának. Minden sorozatot figyelembe véve 18 gólt lőtt és 25 gólpasszt adott az előző idényben, a mértékadó Transfermarkt szerint pedig ő jelenleg a világ legértékesebb focistája a 200 millió euróra becsült piaci értékével. Nem csoda, hogy már az Aranylabda-esélyesek között említik a nevét.
Most pedig azt a mezt veszi fel, amit korábban Messi viselt. A már az Inter Miamiban játszó klasszis öröksége grandiózus, és mély nyomot hagyott a 10-es mez történetében is. Ez egyszerre áldás és átok, ám Yamal igyekszik elkerülni, hogy Messihez vessék össze. "Nem akarom magam senkihez hasonlítani, főleg nem Messihez" - mondta egy áprilisi sajtótájékoztatón, ahol azt is elárulta, hogy a barcelonai berobbanása óta még személyesen nem is találkozott az argentin legendával. "Próbálom a saját utamat járni" - tette hozzá. "Természetesen felnézek rá, számomra ő minden idők legjobbja, de nem akarom magamat hozzá mérni."
Barcelonában a 10-es mez mindig is óriási súlyt jelentett, hiszen ezt a számot olyan kiválóságok viselték, mint Lionel Messi. Ő, aki mindenkit túlszárnyalt, maga is érezte a nyomást, amikor felvette ezt a legendás mezszámot. Az ő elődje, Ronaldinho, szintén komoly örökséget vállalt magára, hiszen olyan ikonikus játékosok után lépett a pályára ezzel a számmal, mint honfitársai, Rivaldo és Romário, vagy éppen Diego Maradona, az argentin futballista. Ezek a játékosok nem csupán technikai tudásuk miatt váltak híressé; közös nevezőjük volt, hogy mindig képesek voltak felpezsdíteni az öltöző hangulatát, ami végső soron az eredményekben is megmutatkozott. Barcelonában tehát a 10-es mez nem csupán egy szám – egy igazi örökség terhe, amely a csapat szellemiségét is hordozza.
Bár Yamal és Messi összevetése talán még korai, van egy lényeges párhuzam köztük, amely reménnyel tölthet el minket a fiatal spanyol jövőjét illetően. A Barcelona Yamal integrálását hasonló stratégiával közelíti meg, ahogyan annak idején Messiét is kezelték.
Messi 17 évesen, 2004 októberében mutatkozott be a felnőtt csapatban, de csak a következő idényben lett állandó tagja Frank Rijkaard keretének. Ezután még két szezonon át a 30-as, majd a 19-es mezszámot viselte, miközben Ronaldinho mellett folyamatosan fejlődött, majd szépen lassan túl is szárnyalta mentorát. 2008 nyarán, amikor Pep Guardiola átvette a Barcelona irányítását, Ronaldinho távozott a Milanhoz, Messi pedig megkapta a 10-es mezt. Ekkorra már 110 meccsen játszott, és 21 éves volt.
Yamal eddig négy mérkőzést játszott kevesebbet a Barcelonában, ám összesen körülbelül 200 perccel több időt töltött a pályán, mint sok tapasztaltabb társai. Ami igazán lenyűgöző, hogy mindössze 15 éves és 290 napos volt, amikor 2023 áprilisában először lépett pályára a felnőttek között, ezzel ő vált a klub történetének legfiatalabb La Liga-játékosává. Ráadásul, 18 éves korára már a legendás 10-es mez büszke viselője lesz.
Egyénileg talán már most is többet tett le az asztalra, mint amit a Barcelona 2008-ig láthatott Messitől, és egyértelműen kiderül, hogy Yamal remekül bírja a nyomást. A tízes mez felvétele egy új, izgalmas és remélhetőleg hosszú távú fejezetet nyit meg az életében. Ambiciózus célokat tűzött ki maga és csapata számára. "Azt szeretném, ha a Barca mindent megnyerne, és hogy a világ legjobbjai között tartsák számon" - nyilatkozta Yamal a már említett áprilisi sajtótájékoztatón. "Ez az érzés az egész csapatban ott van, számunkra ez egy álom, ami nagyban hozzájárul ahhoz, ahogyan az idényben teljesítünk. Emlékszem, amikor a klub 2015-ben elhódította a Bajnokok Ligáját. Mi nem csupán azért játszunk, mert ez a munkánk, hanem mert valóban a szívünkön viseljük a klub színeit" - tette hozzá Yamal, aki megnyugtatta a szurkolókat, hogy a jövőben sem lesz gond az önbizalmával.