Mekkora esélye van A brutalistának, hogy taroljon a díjátadón? - itt a HVG átfogó Oscar-elemzése!


Egy dologban biztosak lehetünk: tavaly az Oppenheimer hatalmas sikert aratott, míg Mihalek Zsuzsa elnyerte az Oscar-díjat a Szegény párák látványos díszletéért.

A következő gondolatok csupán spekulációk, ám ígérjük, március 3-án a hajnali órákban sokkal többet fogunk tudni, hiszen ezen a napon kerülnek átadásra az idei Oscar-díjak, amelyek a tavalyi filmes teljesítményeket jutalmazzák.

Amit mindenképpen érdemes megjegyezni: ahogyan az évek során már megszokhattuk, idén is felmerültek kisebb-nagyobb viták és botrányok, amelyek valószínűleg hatással voltak a szavazói kedvre. Hogy ez pontosan mekkora mértékben befolyásolta a választási részvételt, azt majd csak a ceremónia során tudhatjuk meg.

Ahogy azt már sokan tudják, a Netflix hatalmas összegeket invesztált abba a célba, hogy elnyerje a legjobb filmnek járó Oscar-díjat. Különösen nagy várakozás övezte Emilia Pérez-t, aki 13 jelölésével a díjátadó egyik legnagyobb esélyesének számított. Ám hirtelen botrány robbant ki, amikor napvilágra kerültek Karla Sofía Gascón régi, rasszista és iszlamofób megnyilvánulásai a közösségi médiában. Ennek következtében a Netflix gyakorlatilag visszakozott, elhatárolódva a legjobb színésznő kategória első nyíltan transznemű jelöltjétől.

Kevesebb feltűnést keltett, de így is végigfutott a nemzetközi sajtón, amikor napvilágra került, hogy az Amerikában szerencsét kereső magyar építész életéről szóló nagyszabású filmdráma, A brutalista, a mesterséges intelligencia közreműködésével készült el. A film alkotói igyekeztek biztosítani, hogy a színészek hitelesen, anyanyelvi szinten tudjanak megszólalni magyarul, ezért az AI segítségét kérték. A film vágója, Jancsó Dávid, aki már Oscar-jelöléssel is büszkélkedhet, egy interjúban osztotta meg a részleteket A brutalista készítéséről. Nem sokkal ezután a HVG-nek is nyilatkozott a projektről.

Az Anora, amely a szexmunkások életébe nyújt betekintést (kritikánkat itt olvashatjátok), nem úszta meg a botrányokat. Sokan megrökönyödve figyelték, amikor a legjobb színésznő Oscar-díjára jelölt Mikey Madison beismerte, hogy a forgatás során nem volt intimitáskoordinátor a csapatban.

Versenyben vannak még: Dűne: Második rész, Emilia Pérez, A Nickel-fiúk, A szer, Wicked, I'm Still Here

A versenyben a legfőbb favorit Demi Moore (A szer), akit Andy Vajna egykoron popcornszínésznőként emlegetett. Moore diadalát talán csak Mikey Madison (Anora) árnyékolhatja be, miközben a sokáig esélyesnek tartott Karla Sofía Gascón (Emilia Pérez) a rasszista megnyilvánulásai miatt került nehéz helyzetbe.

A Hollywood Reporternél Madison vezet, a Variety-nél is átvette a vezetést, de az Indiewire-nél Moore makacsul tartja magát.

Az Indiewire-nél Chalamet vezet, a Hollywood Reporter és a Variety Brodyban bízik. Egy időben Ralph Fiennes is esélyesnek tűnt, de még honfitársai sem őt díjazták, a BAFTA-t is Brody húzta be. Nagy fricska lenne az Oscartól, ha a Trumpot alakító Sebastian Stant hoznák ki győztesként, de erre kevés az esély. Stan a The Apprentice - A Trump-sztori című filmben (kritikánk itt) alakítja a jelenlegi elnököt.

Nagy egyetértés mutatkozik abban, hogy Kieran Culkinnak kell nyernie. Tévés fronton Culkin már mindent elért, az Utódlás című sorozatért megkapta az Emmy-t és a Golden Globe-ot, most jöhet egy Oscar-díj is. Jesse Eisenberg filmjében, a Rokonszenvedésben Culkin valóban nagyot alakít, ő a lengyel holokauszt-túrán résztvevő amerikai unokatestvérek egyike. (A Jesse Eisenberggel készült interjúnk itt olvasható.)

A verseny izgalmasan alakul: a résztvevők között található Moritz Binder, Alex David és Tim Fehlbaum, akik szeptember 5-én mérik össze tudásukat.

Versenyben vannak még: The Girl with the Needle, A szent füge magja, Áradás, I'm Still Here

Versenyben vannak még: Agymanók 2., Egy csiga emlékiratai, Wallace és Gromit: A szárnyas bosszúja

A versenytársak között ott találjuk a következő izgalmas alkotásokat: Sehol se otthon, Konklávé, Gladiátor II és Nosferatu. Minden egyes darab sajátos világot teremt, és különböző élményeket kínál a nézők számára.

A versenyben még részt vesznek: Wicked, Alien: Romulus, A majmok bolygója: A birodalom és Better Man.

A legkiemelkedőbb dokumentumfilmek közé tartozik az a mű, amely képes mélyen megérinteni a nézőt, miközben valós eseményeket és történeteket tár elénk. Ezek a filmek nem csupán informálnak, hanem inspirálnak is, új perspektívákat nyújtanak, és elgondolkodtatják a közönséget. Az igazi mesterművek képesek feltárni az emberi tapasztalatok sokszínűségét, legyen szó társadalmi kérdésekről, környezetvédelmi problémákról vagy személyes sorsokról. Egy kiváló dokumentumfilm tehát nem csupán egy történetet mesél el, hanem hidat épít a néző és a bemutatott téma között, ezzel gazdagítva a világ megértését.

A Porcelain War című dokumentumfilm a nagy esélyes az orosz invázióval kapcsolatban, három ukrán túlélő küzdelmeit mutatja be. A film mélyrehatóan feltárja a háború borzalmait és az emberek kitartását, akik minden nehézség ellenére harcolnak a túlélésért.

A versenyben résztvevő alkotások között található a Black Box Diaries, a No Other Land, a Háttérzene államcsínyhez (Soundtrack to a Coup d'Etat) és a Sugarcane.

Emilia Pérez két különleges dallal is versenyben van, és könnyen lehet, hogy az egyik, az „El Mal”, kiemelkedő sikerrel zárul majd.

Versenyben vannak még: The Journey (The Six Triple Eight), Never Too Late (Elton John: Never Too Late), Like a Bird (Sing Sing), Mi Camino (Emilia Pérez)

Related posts