Gobbi Hilda villájának megmentése nem csupán egy épület védelmét jelenti, hanem a magyar kultúra és színházi örökség megőrzését is. Gobbi Hilda, mint a magyar színház egyik ikonikus alakja, nem csupán a színpadon nyújtott maradandót, hanem életével és mun


Gobbi Hilda villája, más néven a Patkó-villa, sajnos meglehetősen elhanyagolt állapotban leledzik. Ezt a szomorú valóságot tette közzé Pokorny Lia január 27-i videójában, amelyben csupán a kerítés túloldaláról tudta bemutatni az ingatlant. A felvétel alapján jól látható, hogy a természet szinte birtokba vette a helyet, legalábbis a külső megjelenése alapján. A színésznő videója nyomán hatalmas összefogás indult el, és számos szakember jelentkezett, hogy segítsen a villa felújításában. Érdekesség, hogy az épületnek van tulajdonosa: a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskolai Alapítvány. Az Alapítvány célja, hogy megvalósítsa Gobbi Hilda álmát, azonban eddig a pénzügyi források hiánya megakadályozta ezt a szándékot.

A színésznő nyugdíjba vonulása után intézett levelet barátaihoz és a közönséghez, melyben a hatvanas években épült villáról is említést tesz:

Üzenetéből világosan kiderül, hogy a magyar színjátszás és a Nemzeti Színház életének középpontjában állt, ami nem meglepő, hiszen nyaralójának közel 80 százalékát az egykori, Blaha Lujza téren álló Nemzeti Színház építőelemei alkotják. A villa különleges varázsát a kő- és faanyagok adják, amelyek a felrobbantott épületből származnak, de emellett ajtók és díszítő elemek is találhatók benne, amelyek egykor a Színház büszkeségét képezték.

Nem csupán az említett ingatlan volt a birtokában, hanem a budai lakása is, amelynek eladásából, utolsó kívánságának megfelelően, létrejött az Aase-díj, mellyel rászoruló, idősebb színészeket segítenek. Ezen kívül a Bajor Gizi Színészmúzeum megalapítása is az ő öröksége.

Gobbi Hilda élete valóban a színház körül forgott: a színművészet, a színészek és a színpad világa jelentette számára mindazt, ami igazán fontos. Hagyatékát nézve azonban sajnos nem azt a célt szolgálja, amit ő elképzelt. Hilda mindenét a következő generációk színészeire akarta bízni, hogy azok inspirálódjanak és alkothassanak az egykori Nemzeti Színház „falai” között. Számára ez a hely nem csupán egy színház volt, hanem az otthon melegét sugallta, amelyet a második világháború után, saját keze munkájával segített újjáépíteni. Így nem meglepő, hogy amikor 1965-ben felrobbantották a Nemzeti Színházat, teljesen összetört, és minden tőle telhetőt megtett, hogy megmentse azt, ami még menthető.

A Patkó-villa tehát korántsem csak egy ház, hanem - mint ahogy Gobbi Hilda is utalt rá - a színészi hivatás halhatatlanságát őrzik azok a gerendák, kövek és egyéb elemek, melyek a házba kerültek.

Az épület sorsa igencsak érdekes kérdéseket vet fel. Gobbi Hilda, a legendás színésznő 1988-as eltávozása után az ő kívánságának megfelelően a Nemzeti Színházhoz került, majd később a Pesti Magyar Színház birtokába került. Itt Őze Áron vezetésével megújították a tetőszerkezetet, így az épület újra élettel telt meg. Gobbi Hilda álmát valóra váltva a színészek számára nem csupán alkotásra, hanem pihenésre is kiváló helyszínné vált.

Most azonban bár - mint a Heti Napló, L. Dézsi Zoltán készítette riportjából kiderül - használható, és be van rendezve, ráfér a felújítás. Kérdés azonban, hogy ez kinek a dolga lenne, és hogy van-e értelme megmenteni a villát. Ugyanakkor: ez kérdés? Hiszen egy nagy múltú épület darabjai keltek benne új életre, és csakis a jelen kor emberein, művészein múlik, hogy kapnak-e értelmet ezek a megmentett darabok.

Gobbi Hilda villája számunkra, földi halandók számára nem sokat mond, hiszen ,,csak" (és hangsúlyos az idézőjel) egy már nem létező kulturális épület darabjaiból összerakott ingatlan. Nem számunkra jelent alkotóházat és pihenőhelyet, hanem a színészek számára. Mégis egyfajta közös ügy ez, hiszen a mi dolgunk megtartani a múlt emlékeit - még akkor is, ha mára már csak egy elhanyagolt nyaraló lett belőlük. Gobbi Hilda az egyetlen létező eszközzel mentette meg ami számára fontos volt, ami valójában példaértékű - még akkor is, hogy ha nem csupán önerőből valósította meg a tervét.

A Patkó-villa épp olyan hely, mint az 2016-ban elhunyt Esterházy Péter író egykori otthona, mely többek közt Vámos Miklós jóvoltából az írók számára alkotóház lehet. Még egyszer mondom, mi, földi halandók vajmi kevés eséllyel élvezhetjük vagy csodálhatjuk ezeket az ingatlanokat, de ha az íróknak sikerült, a színészek is meg kell, hogy tudják oldani, hogy legyen egy külön, saját bejáratott szigetük - különösen akkor, ha az egyik legismertebb magyar színésznő utolsó kívánsága volt ez. És szerencséjükre itt vagyunk mi is, hogy segítsünk nekik ebben.

Related posts