Soha nem tapasztalt mértékben nőtt a magyar szerzők részesedése az Artisjus díjazottjai között.


2024-ben több mint 13,5 milliárd jogdíjat fizetett ki a dalok, zeneművek szerzőinek az Artisjus, ami reálértékben elérte a pandémia előtti szintet, és a 2023-ban szétosztott 11 milliárd 969 millió forintnál 13 százalékkal több - derül ki az Artisjus közleményéből.

A legfrissebb adatok szerint a magyar szerzők részesedése a jogdíjakból soha nem látott magasságokba emelkedett, elérve a 57,5 százalékot, míg a külföldi dalok csupán 42,5 százalékot kaptak. Ez a korábbi, körülbelül 50-50 százalékos megoszlás jelentős eltolódását jelenti a hazai alkotók javára az elmúlt két év során. Az Artisjus 2022-es és 2023-as intézkedéseinek köszönhetően, amelyek során a nemzetközi digitális platformok, mint a YouTube, Spotify és Apple Music jogdíjkifizetéseit drasztikusan megemelték, ez a tendencia tovább erősödött. Ezen kívül a rádiós játszások is hozzájárultak a magyar zene népszerűségéhez: tavaly a rádiókban sugárzott magyar dalok száma 7 százalékkal nőtt az előző évhez képest.

A globális trendek tükrében rekordot döntött az újonnan bejelentett művek száma, és ezzel együtt a regisztrált szerzők száma is. 2024-re először lépte át a jogdíjban részesülő szerzők száma a 20 ezres határt, pontosan 20.735 szerző kapott jogdíjat. Ez a szám másfélszerese annak, mint amennyi öt évvel ezelőtt, 2019-ben jogdíjat kapott. A jelentésből az is kiderült, hogy Magyarországon a professzionális zenészek jövedelmének átlagosan egyötödét képezi a szerzői jogdíj, míg a fennmaradó bevételük főként fellépésekből, zeneoktatásból, pályázatokból, előadói jogdíjakból, valamint fizikai és digitális értékesítésekből, továbbá merchandise-termékek eladásából származik.

2024-ben 1501 új zeneszerző és dalszövegíró csatlakozott az Artisjus közösségéhez, ami a korábbi évekhez képest jelentős növekedést mutat. Ezen kívül a bejelentett új művek száma is meghaladta a 26.284-et, ami szintén kedvező tendencia. Ez a fejlődés jól illeszkedik ahhoz a globális jelenséghez, amely szerint egyre több zenei alkotás születik, és ezek folyamatosan gazdagítják a digitális zenei szolgáltatók kínálatát.

Related posts