MNB: A háztartások továbbra is körültekintően kezelik pénzügyeiket a magas infláció következményei miatt - Liner.hu


A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, 2024 harmadik negyedévére vonatkozó lakossági megtakarítási felmérése szeptember végén készült el, a jegybank pedig most összefoglalta a kutatás legfontosabb megállapításait.

A legutóbbi felmérés alapján a háztartások pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozások jelentős eltéréseket mutatnak a különböző társadalmi csoportok között. A munkaképes korú, főkeresővel rendelkező háztartások esetében emelkedett azok száma, akik pozitívan viszonyulnak anyagi helyzetük jövőbeli alakulásához, míg a nyugdíjasok körében egyre inkább pesszimista a helyzetértékelés. Ezen kívül Deutsch Tamás megjegyezte, hogy a Tisza és a DK Brüsszelben "politikai vérszerződést" kötött, ami újabb politikai feszültségeket generálhat.

Az inflációs kilátások továbbra is túlszárnyalják a jegybank által kitűzött 3%-os célt. Bár az elmúlt negyedévben az egyéves előrejelzések mediánja 2 százalékponttal mérséklődött, a háztartások jelentős része továbbra is a magas inflációs ütemekkel számol.

Ennek ellenére az MNB szerint a háztartások megtakarítási kedve változatlanul erős: a munkaképes korú főkeresővel rendelkező családok 52 százaléka tervezi, hogy a következő 12 hónapban félretesz. Ez az arány az elmúlt egy év során stabilan magas maradt. Az állampapírral rendelkezők 48 százaléka pedig azt nyilatkozta, hogy a kamatjövedelmét újra állampapírba fekteti.

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok körében többen is úgy döntenek, hogy megtakarításaikat lakásvásárlásra vagy -felújításra fordítják. A válaszadók 15%-a teljes mértékben, míg további 10%-uk részben tervezi ezt a lépést. Érdekes, hogy ez a lehetőség különösen a 40-45 éves korosztály számára vonzó, noha sokan közülük az átlagosnál alacsonyabb összegű megtakarítással bírnak.

A családi adókedvezménnyel kapcsolatos felhasználási szokásokat vizsgálva kiderült, hogy a jogosultak 60%-a a kapott összeget fogyasztási célokra költi. Különösen érdekes, hogy az alacsonyabb jövedelműek esetében ez az arány még magasabb, 77%-ra emelkedik. Továbbá, a hiteltörlesztés is jelentős szerepet játszik a pénz felhasználásában, hiszen minden jövedelmi csoportban legalább 11% nyilatkozott arról, hogy erre a célra fordítja a kedvezményt.

Related posts