Donald Trump nem ismer kegyelmet: amerikai állampolgárokat is elhelyezhet egy salvadori megabörtönben.


Donald Trump hétfőn Salvador elnökét, Nayib Bukelét fogadta az Ovális Irodában, és nyitottságát fejezte ki, hogy amerikai állampolgárokat is Salvadorba toloncoljon ki, hozzátéve: "erőszakos emberekről beszélek. Igazán rossz emberekről" - írja a Hill.

A törvények betartása mindig elsődleges fontosságú, azonban sajnos hazánkban is találkozhatunk olyan bűnözőkkel, akik elképesztő kegyetlenséggel cselekszenek. Olyan emberek, akik a metró elé löknak másokat, vagy akik hátulról támadnak meg idős hölgyeket baseballütővel, amikor azok éppen nem figyelnek. Ezek az egyének valóban a társadalom szörnyetegei, és fontos lenne, hogy őket is bevonjuk a közbeszédbe, hogy felhívjuk a figyelmet a problémára és közösen keressünk megoldásokat.

- nyilatkozta Donald Trump a Fehér Házban, amikor az NBC News riportere a márciusban Salvadorba kitoloncolt, bandatagoknak vélt illegális bevándorlókról érdeklődött.

A múlt héten Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője nyilatkozott arról, hogy Trumpot foglalkoztatja az amerikai "elvetemült, erőszakos bűnözők" kitoloncolásának lehetősége közép-amerikai országokba, amennyiben ezt legális keretek között meg lehet valósítani.

Az NBC-nek nyilatkozó jogi szakértők véleménye szerint a radikális lépés egyértelműen ellentétes lenne a törvényekkel és az alkotmánnyal.

A kormányzat kitoloncolási jogköre nem vonatkozik az állampolgárokra, mivel az alkotmány VIII. kiegészítése védelmet nyújt számukra a "kegyetlen és szokatlan büntetésekkel" szemben.

Az amerikai elnöknek - tegnapi elmondása szerint - "nincs problémája" ezzel, és az igazságügyi minisztérium vizsgálja a kérdést. A salvadori kormány 6 millió dollárért cserébe tartja fogva az Egyesült Államokból márciusban bírósági eljárás nélkül elszállított, kormányzat által bandatagnak vélt bevándorlókat. Trump az 1798-as külföldi ellenségekről szóló törvényre hivatkozva lépett, melyet korábban csak háborús időkben alkalmaztak.

Amikor Nayib Bukele salvadori elnököt arról kérdezték, hogy visszaszállítaná-e a Trump-adminisztráció saját bevallása szerint is tévesen oda utaztatott, majd salvadori börtönbe zárt Kilmar Armando Abrego Garciát, Bukele "nevetségesnek" nevezte az ötletet.

Természetesen, nem lenne helyes ilyet tenni. [...] De vajon hogyan lehetne egy terroristát újra bejuttatni az Egyesült Államok területére? Nincs jogköröm ahhoz, hogy ilyen lépéseket tegyek.

„A világ legmenőbb diktátorának” tituláló Bukele kijelentette: ügyvédei szerint Abrego Garcia nem áll kapcsolatban a Trump által terrorszervezetnek minősített MS-13 bandával.

Azonban a Trump-adminisztráció szintén hárítja a felelősséget, és azzal érvel, hogy nincs hatáskörük visszaszállítani Az ezelőtt marylandben élő családapát.

Ez Salvadoron múlik, hogy vissza akarják-e küldeni. Ez nem rajtunk múlik. A legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy ha Salvador vissza akarja őt szállítani, [...] nekünk ezt elő kell segítenünk: vagyis biztosítunk egy repülőgépet

- nyilatkozta Pam Bondi, az igazságügyi minisztérium vezetője.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, Abrego Garcia 2019-ben megkapta a védett státuszt egy amerikai bevándorlási bíróságtól, amely megakadályozta a férfi kitoloncolását. Ő évekkel ezelőtt menekült el Salvadorból, hogy elkerülje a bűnbandák által elkövetett erőszakot. Abrego Garciát felesége ismerte fel egy olyan fényképen, amely az emberi jogi visszaélésekkel vádolt salvadori megabörtönbe szállított személyekről készült.

A legfelsőbb bíróság múlt heti döntése értelmében a Fehér Háznak törekednie kell a salvadori állampolgár Abrego Garcia visszatérésének "elősegítésére," de ennek konkrét "végrehajtására" nem kötelezte az adminisztrációt. A csúcsbíróság korábban egyhangúlag úgy határozott, az illegális bevándorlókat tájékoztatni kell a kitoloncolásuk előtt, és lehetőséget kell biztosítani számukra, hogy jogi kifogást emeljenek a kiutasítás ellen.

Related posts