A katasztrófa által sújtott sóbányánál a kulcsfontosságú munkálatok nem a várt ütemben haladnak.


Legalább tíz nappal elhúzódnak a parajdi sóbánya felett folyó Korond-patak elterelésének munkálatai, mivel a kivitelező cég nem elég gyorsan végzi el a patak elvezetésére tervezett csövek hegesztési feladatait - tájékoztatta a közvéleményt Nicolae Sebastian Soltuz, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) beruházási igazgatója hétfőn Parajdon.

A hegesztési folyamat elhúzódása következtében legalább tíznapos, de akár két hétig is elnyúló késésekre számíthatunk.

- számolt be az Agerpres hírügynökség. Az eredeti ütemterv szerint a munkával július elsejéig kellett volna elkészülni.

A késést az okozta, hogy a Romániában monopolhelyzetben lévő gyártó késve küldte el a speciális csöveket, így későn kezdődött el a hegesztési folyamat, melyet a garancia biztosítása miatt csak a cég alkalmazottai végezhetnek - mondta Soltuz. Mint közölte, két csapat dolgozik a helyszínen, és kérték a gyártót, hogy egy harmadikat is küldjön. Az igazgató szerint a hegesztéssel a nehéz terep miatt az előzetes becsléseknél jóval lassabban haladnak.

A sóbányáról közölte: csak hatalmas költségek árán lehetne megmenteni, és emlékeztetett a német szakemberek javaslatára, hogy két új tárnát kellene nyitni a turisztikai tevékenység, illetve a kitermelés részére. A német szakértők előreláthatólag két-három hét múlva küldik az erre vonatkozó végleges jelentést.

Sorin Vlad, a Maros Vízügyi Igazgatóság vezetője közölte, hogy az utóbbi időszakban csökkent a Korond-patak, a Kis-Küküllő és a Maros vízének sótartalma.

Petres Sándor Hargita megyei prefektus szerint

Jelenleg nincs újabb fenyegetés, azonban a biztonsági intézkedések, valamint a veszélyeztetett területen élők átköltöztetése továbbra is hatályban marad.

Nicolae Sebastian Soltuz határozottan visszautasította Radu Miruta gazdasági miniszter állítását, amely szerint a katasztrófahelyzet a rossz döntések következménye lenne. Soltuz hangsúlyozta, hogy ez a helyzet semmiképpen sem volt szándékos. Hozzátette, hogy az esetleges hiányosságok feltárása az illetékes ellenőrző hatóságok feladata.

A gazdasági miniszter vasárnap ellátogatott az elárasztott sóbányához, ahol helyszíni szemlét tartott. Közösségi médiafelületén megosztotta tapasztalatait, és azt írta, hogy...

A román állam a helyzetet figyelembe véve tévedett, amikor nem foglalkozott a Parajdon tapasztalható rendszeres vízbeszivárgás problémájával.

Azt is megjegyezte, hogy azoknak, akik hibás döntéseket hoznak, vállalniuk kell a tetteik következményeit.

A Mentsétek Meg Romániát (USR) politikusa hétfőn a Digi24 hírtelevízión adott interjúban éles kritikát fogalmazott meg a kivitelező munkájával kapcsolatban, rámutatva a késlekedésre és a szakmai hiányosságokra. Szerinte a kivitelező nem volt képes pontosan felmérni a munkálatok időtartamát, ami aggasztó. Hangsúlyozta, hogy esős időjárás esetén a sószennyezés kockázata jelentősen megnő Parajdon, ezért sürgeti a patakelterelési munkálatok mielőbbi befejezését.

Hétfőn az illetékesek bejelentették, hogy

A helyi közösség nagy várakozással tekint a sósvizű strand megnyitására, amely az eredeti tervek szerint július elsején fogja megnyitni kapuit. A strand megnyitása a turizmus élénkülését hozhatja magával, amit a lakosok örömmel várnak.

A parajdi sóbánya, amely az állami tulajdonban áll, májusban ismét szembesült a Korond-patak vize által okozott áradással. Az intenzív vízfolyás néhány nap leforgása alatt teljesen elöntötte a bánya minden egyes részét, beleértve a légúti betegségek kezelésére szánt területet és a legújabb Telegdy-bányát is. Ez a sóbánya Székelyföld egyik legfőbb turisztikai célpontja, amely évente százezreket vonz. Az itt dolgozó bányászok és a település környékén működő számos vendéglátóhely üzemeltetői és munkavállalói számára ez a helyszín nem csupán turisztikai élményt nyújt, hanem létfontosságú megélhetési forrást is jelent.

Related posts