A német védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy az amerikai támogatás esetleges csökkenése nem eredményezhet hiányosságokat Európa védelmi rendszerében.

A német védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy Európa védelmi képességei nem szenvedhetnek csorbát, még akkor sem, ha az Egyesült Államok csökkenti az európai biztonsági támogatását.
Boris Pistorius a Financial Timesnak adott, a londoni üzleti napilap hétfői kiadásában közölt interjúban úgy fogalmazott, hogy a fegyveriparnak be kell fejeznie a folyamatos panaszkodást, és a gyártás felfuttatásával hozzá kell látnia Európa újbóli felfegyverzéséhez.
Hangsúlyozta: Németország a következő években több százmilliárd euróval - 2029-ig az idei évre tervezett ráfordításokhoz képest 70 százalékkal - növeli védelmi kiadásait, de az ipar részéről még mindig késések hátráltatják az egyes gyártási programokat.
A védelmi iparnak bővítenie kell kapacitásait, és ez a lőszerektől a drónokon át a harckocsikig minden területre vonatkozik - mondta a német védelmi tárca vezetője.
Pistorius hétfőn Washingtonba látogatott, ahol Pete Hegseth amerikai védelmi miniszterrel egyeztetett az Európának nyújtott amerikai biztonsági támogatás jövőbeli irányvonaláról. A Financial Timesnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a támogatás "széles körben várt csökkenése" nem okozhat rést Európa védelmi képességeiben, mivel ez Vlagyimir Putyin orosz elnök számára egyfajta "meghívást" jelenthetne.
A tárgyalások külön napirendi pontja lesz az amerikai Patriot légvédelmi rakétarendszerek ukrajnai szállítása.
A német védelmi miniszter egy brit lapnak nyilatkozva kifejtette, hogy Németország már csupán hat Patriot légvédelmi rendszerrel rendelkezik, szemben a korábbi tizenkettővel. Az átalakítás során hármat átadtak Ukrajnának, kettőt pedig Lengyelországba telepítettek. Az utolsó rendszer pedig folyamatos karbantartás alatt áll, vagy éppen kiképzési célokra használják.
Boris Pistorius véleménye szerint ez a mennyiség elégtelen, különösen figyelembe véve a NATO által megfogalmazott védelmi kapacitási célokat, amelyeknek Németországnak is eleget kell tennie.
A német védelmi miniszter nyilatkozata szerint Berlin jelenleg nem képes további légvédelmi rendszerek átadására Ukrajnának. Ennek következtében a Pentagon vezetőjével folytatott tárgyalások során Németország tervezi, hogy két Patriot üteget vásárol az Egyesült Államoktól, melyek Kijev védelmét szolgálnák.
A Financial Times felidézi: Donald Trump amerikai elnök a hétvégén utalást tett arra a lehetőségre, hogy a NATO-szövetségesek vásárolhatnak Patriot rendszereket Amerikától Ukrajnának.
A német védelmi tárca vezetője ugyanakkor leszögezte a hétfői Financial Times-interjúban, hogy az orosz légitámadások legutóbbi hulláma és Kijev ismételt kérései ellenére Németország nem tervezi a 480 kilométeres hatótávolságú Taurus manőverező robotrepülőgépek szállítását Ukrajnának.
Pistorius elvetette annak lehetőségét is, hogy közös európai uniós kötvénykibocsátással segítsenek az eladósodott EU-tagországoknak, köztük Franciaországnak és Olaszországnak védelmi kiadásaik növelésében.
A német védelmi miniszter véleménye szerint ez a megoldás azt a helyzetet teremtené meg, hogy azok, akik már elvégezték feladataikat, vagy éppen most dolgoznak rajtuk, kénytelenek lennének mások elmaradt munkájáért felelősséget vállalni.