Hernádi Zsolt aggasztó üzenetet juttatott el, ami arra utal, hogy zűrzavaros időszakok elé nézhetünk.


A Mol Csoport nyilvánosságra hozta az első negyedéves pénzügyi teljesítményét, amely a gazdasági kihívások ellenére is biztató eredményeket mutat. Az adózás előtti nyereség 546 millió dollárra nőtt, ami 23 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Hernádi Zsolt hangsúlyozta, hogy "ez a teljesítmény erős alapot szolgáltathat a jövőbeli kihívások leküzdésére, mivel a következő időszakra is hasonlóan zűrzavaros és bizonytalan körülményekre számítok."

Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója így kommentálta a vállalat legfrissebb eredményeit: "Egy geopolitikai feszültségekkel és gazdasági átalakulással terhelt bizonytalan időszakban sikerült stabil teljesítményt elérni." Mint mondta, a vállalat pozitív eredménye elsősorban a belső teljesítmény javulásának köszönhető:

Örömteli hír, hogy a kedvező eredményeink főként a belső teljesítményünk fokozódásának tudhatók be, ami szinte minden üzletágunkra érvényes.

Ez szerinte megfelelő alapot teremt a jövőbeli kihívások kezelésére: "Mindez jó alapot adhat a jövőbeli nehézségek leküzdésére, mert a továbbiakban is hasonló, zavaros és bizonytalan időkre számítok." A kihívásokra adott válaszok kapcsán Hernádi a MOL bevált stratégiáját hangsúlyozta: "Az események menedzseléséhez a jól bevált MOL-os receptet követjük: költségvetési fegyelem, okos beruházások megvalósítása, diverzifikáció, integrált működési modell és kitűzött stratégiánk konzekvens végrehajtása."

Hernádi Zsolt hangsúlyozta, hogy a vállalat prioritásai között továbbra is a hatékonyság áll. "Nem engedünk a kompromisszumokból; a hatékonyság és a belső teljesítmény fejlesztése marad a középpontban, hiszen ezzel kívánjuk növelni versenyképességünket" - fogalmazott. A MOL Csoport vezetője kiemelte, hogy a vállalat célkitűzései nem változtak: "Rövid távon is értékteremtés a részvényeseink számára, míg hosszú távon egy fenntartható és jövőálló MOL-csoport kialakítása a tervünk" - tette hozzá.

A Kutatás-Termelés üzletág teljesítménye az előző negyedévhez képest kedvezően alakult, amit nagymértékben a megemelkedett földgázárak segítettek elő. Az átlagos napi termelés 93 ezer hordó olajegyenérték körül mozgott, ami összhangban van a 92-94 mboepd közötti várakozásokkal, bár kissé elmaradt a korábbi negyedév eredményeitől. E visszaesés főként a közép- és kelet-európai termelés csökkenésének tudható be. Hazai szinten viszont figyelemre méltó előrelépések valósultak meg: sikeresen befejeződött az Endrőd-mező akvizíciója, és a Som-8 kút is termelésbe állt.

A vállalat arról is beszámolt, hogy a Downstream üzletág eredménye enyhén javult éves összevetésben. Mindezt annak ellenére, hogy a finomítói marzsok csökkentek és az egész üzletág kihívásokkal teli. Jól ellensúlyozta ezeket a negatív tényezőket a feldolgozott mennyiségek és a saját értékesítések növekedése, illetve a jobb kapacitáskihasználtság. A petrolkémiai üzletág ugyan profitált az értékesítési volumenek növekedéséből, azonban továbbra is veszteséges maradt, tükrözve a piac nehézségeit. A Brent-alapú finomítói marzsok a hosszú távú átlag közelében stabilizálódtak, míg a petrolkémiai marzsok gyengék maradtak.

A vállalat legfrissebb közleménye alapján a Fogyasztói Szolgáltatások szegmens dinamikus fejlődése továbbra is megfigyelhető, köszönhetően az üzemanyag- és nem üzemanyagtermékek iránti kereslet növekedésének, még a kedvezőtlen makrogazdasági környezet ellenére is. Az üzemanyag értékesítési teljesítménye különösen kedvezően alakult, kiemelkedő eredmények születtek Romániában és Horvátországban. A nem üzemanyagtermékek értékesítése az előző év adataihoz viszonyítva lassabb ütemben, de még mindig pozitív irányban fejlődött. A Fresh Corner hálózat folyamatos bővítése is megfigyelhető, 2025 első negyedévének végére 1341 egység működik majd, ami negyedéves szinten 1 százalékos, éves szinten pedig 6 százalékos növekedést jelent.

A Körforgásos Gazdasági Szolgáltatások EBITDA-ja pozitív eredményeket mutatott, amely elsősorban egyedi tételeknek tudható be. A vállalat befektetései a visszaváltási rendszer (DRS) fejlesztésére összpontosítottak: jelenleg körülbelül 4800 helyszínen van lehetőség italcsomagolások visszaváltására, és a visszaváltott mennyiség 10 százalékkal emelkedett az előző negyedévhez viszonyítva, napi szinten elérve a 6,5 millió darabot. Továbbá, a komáromi hulladékudvar építése is előrehaladt, és nyolc további létesítmény előkészítése van folyamatban, emellett az energetikai hulladékhasznosító projekt előkészítése is aktívan zajlik.

A Gas Midstream szegmens EBITDA-ja 2025 első negyedévében csökkent, annak ellenére, hogy a szállítási szolgáltatások iránti kereslet továbbra is erős maradt. A háttérben azonban a makrogazdasági környezet romlása állt, amely kedvezőtlen hatással volt a teljesítményre.

Related posts