Egy új EU-s szankciós csomag került bevezetésre, amelytől a háború alakulásának drámai megváltozását remélik.


Az Európai Unió véglegesítette a 18. szankciós csomagját Oroszország ellen, amely drasztikusabb korlátozásokat vezet be az orosz olaj- és energiaipar területén. Kaja Kallas külügyi főképviselő hangsúlyozta, hogy ez a legkeményebb intézkedés, amelyet a háborús agresszorral szemben eddig bevezettek. A szankciók elfogadása azonban többhetes késedelmet szenvedett, mivel Robert Fico szlovák miniszterelnök blokkolta a döntést az orosz energiaimportra vonatkozó tilalom miatt, és ebben Magyarország is támogatta. Végül csütörtök este a szlovák kormány levette a vétóját, lehetővé téve a csomag elfogadását.

Az újonnan bevezetett szankciós csomag keretében a G7 országok által megállapított orosz nyersolaj árplafonja 47,6 dollárra csökken hordónként - értesült a Reuters diplomaták nyilatkozatai alapján.

Az EU éppen most hagyta jóvá az egyik legerősebb szankciós csomagját Oroszország ellen

- posztolta az X platformon Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi főképviselője.

"Kallas hangsúlyozta, hogy továbbra is növelni fogjuk a költségeket annak érdekében, hogy az agresszió megfékezése maradjon Moszkva számára az egyetlen járható út. Kiemelte, hogy Európa határozottan elkötelezett amellett, hogy nem hátrálunk meg Ukrajna támogatásában, és az Európai Unió fokozni fogja a nyomást Oroszországra mindaddig, amíg a háború véget nem ér."

Az Európai Unió véleménye szerint minden egyes szankció hozzájárul Oroszország katonai erejének csökkentéséhez. Ezen elv mentén a közelmúltban az EU elfogadta a valaha volt egyik legszigorúbb szankciós csomagot Oroszország ellen.

Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke csütörtök este bejelentette, hogy országa feloldja az Európai Unió Oroszország ellen irányuló 18. szankciós csomagjának blokádját. Fico kijelentése szerint Szlovákia mostanra elérte azokat a célokat, amelyeket ezen a téren kitűzött magának.

Fico vétójával azt kívánta elérni, hogy az Európai Bizottság hivatalos garanciákat nyújtson arra az esetre, ha az orosz gázkivezetés gazdasági következményekkel járna. Brüsszel ígéretet tett arra, hogy a gázárak drámai emelkedése esetén bevezethető "vészfékekkel" segíti a tagállamokat, továbbá jogi támogatást ígért, amennyiben a Gazprom kártérítési igénnyel élne a hosszú távú szerződések felmondása miatt.

A legújabb szankciócsomag, amelyet nemrégiben hagytak jóvá, új irányvonalat képvisel a gazdasági intézkedések terén.

Related posts