Éowyn orkánerejű széllökéseket hozott magával a Brit-szigetekre, amelyek Írországban egy jégcsarnokot romba döntöttek.


Írországban 560 ezer háztartás szenvedett áramkimaradást, míg Skóciában is pusztította a vihar az infrastruktúrát.

Az utóbbi évek leghevesebb viharának hatásai pénteken sújtották a Brit-szigeteket. Skócia és Észak-Írország fő repülőterein estig gyakorlatilag minden járatot töröltek, komoly fennakadásokat okozva a légi közlekedésben.

A brit kormány már az előző este megkezdte a figyelmeztetések küldését több millió mobiltelefonra, miután a brit meteorológiai intézet a legmagasabb, vörös szintű riasztást léptette életbe az érintett területeken.

Írországban péntek reggel 560 ezer háztartásban és üzlethelyiségben megszűnt az áramellátás, miután az Éowyn névre keresztelt vihar óránként 180 kilométert meghaladó sebességű széllökései példátlan mértékű, kiterjedt károkat okoztak az elosztóhálózatban.

A szél viharos ereje több helyen is súlyos károkat hagyott maga után. Dublinban egy fedett jégpálya omlott össze, míg egy pezsgőfürdő teteje is a vihar áldozatává vált. Skóciában pedig Éowyn egy sportlétesítményt rombolt le, megmutatva, hogy a természet ereje mennyire pusztító tud lenni.

A vihar miatt csaknem az összes pénteki járatot törölték a skót főváros, Edinburgh, a legnagyobb skót város, Glasgow, valamint az észak-írországi főváros, Belfast nemzetközi repülőterein. A törlések a járatinformációs szolgálatok adatai szerint több mint kétszáz járatot érintenek.

Edinburgh légikikötőjében a reggeli órákban csupán a Ryanair légitársaság Budapestről érkező járatának érkezését jelezték. Ezt követően azonban minden más érkező és induló járatot késő délutánig töröltek. A budapesti Ryanair-járat is csak a második próbálkozásra tudott sikeresen landolni.

Észak-Írországban minden iskola tanítási szünetet hirdetett, és a helyi Lidl és Tesco áruházak is bezártak. Emellett a kormányzati intézmények jelentős része is felfüggesztette működését.

A vihar következtében több kompjárat is törlésre került Észak-Írország, Írország és Nagy-Britannia között.

Related posts