A James Webb űrtávcső lenyűgöző és egyedülálló felvételeket rögzített a Sombrero-galaxis titokzatos világáról.


A James Webb űrtávcső (JWST) frissen publikált felvételein a Sombrero-galaxis (azaz Messier-104) külső gyűrűi és a közepében található szupermasszív fekete lyukat, más néven aktív galaktikus magot (AGN) is megörökítette, írja Phys.org.

A közép-infravörös műszer (MIRI) alkalmazásával a galaxis külső gyűrűjének porszemcséi részletesen megfigyelhetők lettek a felvételeken, lehetővé téve a potenciális csillagképző területek azonosítását. Ezekben a régiókban különösen gazdag a széntartalmú molekulák előfordulása, különösen a policiklusos aromás szénhidrogének tekintetében.

Az Európai Űrügynökség (ESA) nemrégiben közzétett egy összehasonlító képet, amelyen a Hubble-távcső által készített felvétel mellett látható a James Webb Űrtávcső (JWST) által rögzített kép is. Ez a vizuális összevetés világosan szemlélteti, hogy a JWST milyen lenyűgöző részletességgel tudta megörökíteni az univerzum csodáit a MIRI (Mid-Infrared Instrument) technológiájának köszönhetően.

A galaxis a Földtől mintegy 30 millió fényévnyire található, csillagképző aktivitása pedig elmarad a Tejútrendszerétől. A Sombrero-galaxis gyűrűi évente egy naptömegnél kevesebb csillagot termelnek.

Related posts