Az amerikai nagybankok jogi lépéseket fontolgatnak a Federal Reserve ellen.


Az amerikai nagybankok jogi lépéseket fontolgatnak az Egyesült Államok jegybankjával szemben az évente kötelezően elvégzendő stressztesztek miatt.

A stressztesztek célja annak megértése, hogy a pénzintézetek milyen mértékben tudnának megbirkózni egy lehetséges gazdasági válsággal. Ezek a tesztek segítenek feltérképezni a pénzintézetek stabilitását és ellenálló képességét a váratlan piaci ingadozásokkal szemben.

A pénzintézetek viszont úgy gondolják, hogy ezek a vizsgálati folyamatok túl nagy terhet jelentenek és jelentős költségekkel járnak, miközben az így nyert adatok nem adják vissza hűen a valós gazdasági kockázatok mértékét.

A bankok kritikája elsősorban arra irányul, hogy a Fed által alkalmazott módszertan nem veszi figyelembe a pénzintézetek egyedi sajátosságait és üzleti modelljeit. Emellett kifogásolják, hogy a stressztesztek eredményei gyakran kiszámíthatatlanok, ami megnehezíti a bankok számára a tőketervezést és a kockázatkezelést.

A pénzintézetek aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a stressztesztek kimenetele komoly következményekkel jár a részvényeseik számára kifizethető osztalékok mértékére, valamint a részvény-visszavásárlási programok végrehajtására. Véleményük szerint ez a helyzet indokolatlanul szűkíti a bankok lehetőségeit, és kedvezőtlenül hat a részvényeseik érdekeire.

Jelenleg még nem tisztázott, hogy a nagybankok milyen specifikus módon és időpontban tervezik megindítani a pert a Fed ellen. Azonban a források azt sugallják, hogy a bankok határozott szándékkal bírálják a jelenlegi rendszert, és változásokra törekednek.

Forrás: Reuters

Related posts