Politico: Az AfD szeretné elnyerni a németországi zsidó szavazók támogatását.

A jobboldali radikális párt, amelynek kis létszámú zsidó tagozata is van, olyan zsidókhoz szeretne eljutni, akik aggodalommal figyelik a muszlim migrációval járó kihívásokat.
Alice Weidel, a jobboldali-populista Alternatíva Németországért (AfD) párt vezetője február elején egy televíziós műsorban kijelentette, hogy pártjának tagsága között több száz, az ezret megközelítő zsidó származású egyén található.
Az AfD jelentős politikai erő, hosszú hónapok óta 20 százalékos támogatottsággal a második helyen mérik, ha tehát igazWeidel állítása a zsidó támogatottságról, az figyelemre méltó fejlemény lenne egy olyan országban, amelynek náci múltja és mintegy 125 ezer fős zsidó közössége van - írja a Politico.
Marine Le Pen franciaországi Nemzeti Tömörülés (RN) pártjához hasonlóan az AfD is a zsidó érdekek védelmezőjeként pozicionálja magát, és azzal érvel, hogy a zsidókra nézve a növekvő muszlim migráció - és nem a szélsőjobboldal - jelenti az igazi fenyegetést.
Az érvelés annyiban helytálló, hogy akárcsak Franciaországban, Németországban is jelentős számban arab migrációs hátterű elkövetők felelnek a 2023. október 7-e óta drasztikusan megszaporodott utcai antiszemita támadásokért, incidensekért. 2024-ben a hatóságok 5177 ilyen esetet regisztráltak.
"Az a törekvésünk, hogy a zsidó szavazók körében a legmeghatározóbb politikai erővé váljunk" - nyilatkozta Beatrix von Storch, az AfD helyettes vezetője a Politicónak, hangsúlyozva, hogy pártja a Nemzeti Tömörülés példáját kívánja követni.
Tény azonban, hogy az AfD-vel kapcsolatban álló zsidók tényleges száma továbbra is csekély. Artur Abramovych, az AfD zsidó szárnyának vezetője elutasította Weidel állítását, mondván: "Matematikailag ez nem lehetséges", a csoportnak - amely főleg az Oroszországból bevándorolt zsidókat képviseli - mindössze 22 teljes jogú tagja van. Ezenkívül még egyszer ennyien lehetnek a csoporthoz nem tartozó zsidók az AfD-ben.
Fontos szempont az AfD hitelessége ezzel a kérdéssel kapcsolatban. A párt egykori vezetője, Alexander Gauland 2018-ban komoly felháborodást keltett azzal, hogy a náci korszakot "madárszarnak" titulálta, ezzel minimálisra csökkentve a német történelem egyik legfeketébb időszakának súlyosságát. Ráadásul, egy tartományi parlamenti képviselőjük a zsidókat "belső ellenségnek" bélyegezte, és nyíltan tagadta a holokausztot, ami tovább növeli a párt körüli vitákat és kétségeket a hitelességüket illetően.
A Németországi Zsidók Központi Tanácsa mindenesetre óva int attól, hogy a német zsidók az AfD-re vagy a baloldali-populista Sahra Wagenknecht BSW pártjára szavazzanak a vasárnapi választáson. Josef Schuster, a szervezet elnöke január végén kifejtette: "Az AfD és a BSW a szélsőjobboldalról érkező antiszemitáknak, a baloldali spektrumból pedig Izrael és Ukrajna radikális ellenségeinek ad otthont".