Refluxot kiváltó gyógyszermellékhatások – WEBBeteg A reflux, vagyis a gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe, sok ember életét megnehezíti. Kevesen tudják, de bizonyos gyógyszerek is hozzájárulhatnak ennek a problémának a kialakulásához. A WEBBeteg most ö

A reflux az emésztési zavarok egyik formája, melyben a gyomorszáj záróizmai meggyengülnek, így a savas gyomortartalom egy része visszajut a nyelőcsőbe. A reflux kialakulásának egyik oka a gyógyszermellékhatás lehet.
Gyomorégést, savas íz érzést a szájban, és fogszuvasodást is okozhat. De a reflux következménye lehet még a száraz köhögés, az égő, száraz, fájdalmas torok (sokaknál a fül-orr-gégészeti vizsgálatkor derül ki a probléma), és a mellkasi fájdalom is. A gyomorsav nyelőcső- és a gyomornyálkahártya-gyulladáshoz is vezethet.
Különösen fontos, hogy orvosi diagnózist állítsunk fel, ha a panaszok hirtelen lépnek fel, például ha intenzív gyomorfájdalom, véres vagy fekete széklet, valamint véres hányás jelentkezik, vagy ha súlycsökkenést tapasztalunk. Ezek a tünetek akár a kezeletlen refluxbetegség következményei is lehetnek, ami súlyosabb problémákhoz, például a nyelőcső szűkületéhez vezethet. Ilyen esetben a fokozatosan, lassan megjelenő, fájdalmas nyelési nehézség is figyelmeztető jel lehet. Kezdetben ez csak a szilárd ételek lenyelésénél érezhető, de később már a folyadékok esetében is akadályozottságot tapasztalhat a beteg. A kezeletlen gyomorsavtúltengés súlyosabb következményekkel is járhat, beleértve a nyelőcső és a gyomor daganatos megbetegedéseit.
A gyomorégés által kiváltott mellkasi fájdalom gyakran összetéveszthető a szívroham jeleivel, különösen akkor, ha a páciens ritkán tapasztal gyomorégést. Ilyenkor a mellkasban jelentkező égető érzés és fájdalom akár a nyakig vagy a torokig is kisugározhat. Ezzel szemben egy szívinfarktus esetén a fájdalom a nyak, az állkapocs és a karok irányába is elérhet, gyakran együtt járva légszomjjal, izzadással, hányingerekkel, szédüléssel, kimerültséggel és szorongással. Fontos hangsúlyozni, hogy a fentiekről szerzett információk csupán tájékoztató jellegűek; a pontos diagnózis felállításához mindig szakember segítsége szükséges.
A reflux, más néven gastrooesophagealis reflux betegség (GERD), egy olyan állapot, amely során a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, kellemetlen tüneteket okozva. A reflux tünetei sokféleképpen megnyilvánulhatnak, és általában az alábbiakban összefoglalhatók: 1. **Gyomorégés**: Az egyik legjellemzőbb tünet, amelyet a gyomorsav irritáló hatása okoz. Ezt a jelenséget gyakran égető érzés kíséri a mellkas mögött, különösen étkezések után vagy fekvő helyzetben. 2. **Regurgitáció**: A savanyú vagy keserű íz tapasztalata a szájban, amely akkor fordulhat elő, amikor a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez a tünet sokszor együtt jár a gyomorégés érzésével. 3. **Nyelési nehézség**: Az érintettek néha azt tapasztalják, hogy nehezebben nyelik le az ételt, ami a nyelőcső irritációjának következménye lehet. 4. **Torokfájás és rekedtség**: A reflux következtében a gyomorsav irritálhatja a torok nyálkahártyáját, ami fájdalmat vagy rekedtséget okozhat. 5. **Köhögés**: A savas reflux irritálhatja a légutakat is, ami tartós köhögést eredményezhet, különösen éjszaka vagy fekvő helyzetben. 6. **Hasi fájdalom**: A gyomor körüli fájdalom, puffadás vagy teltségérzet szintén gyakori tünetek, amelyek a refluxhoz társulhatnak. 7. **Hányinger**: Egyes esetekben a reflux hányingerhez vezethet, különösen, ha étkezés után jelentkezik. 8. **Fogromlás**: A savas reflux hosszú távon károsíthatja a fogzománcot, ami fogszuvasodáshoz vezethet, mivel a savak erőteljesen hatnak a fogakra. A reflux tüneteinek megjelenése egyénenként változhat, és nem mindenki tapasztalja meg mindegyiket. Ha a tünetek tartósan fennállnak vagy súlyosbodnak, érdemes orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. Az életmódbeli változtatások, mint például az étrend módosítása és a stresszkezelés, sok esetben segíthetnek a reflux kezelésében.
A reflux megjelenése gyakran összefügg a krónikus betegségekkel élők gyógyszerszedési szokásaival, hiszen a különféle gyógyszerek kombinált hatása is hozzájárulhat a probléma kialakulásához. Éppen ezért nem meglepő, hogy az idősebb generáció tagjai a számtalan gyógyszer mellett gyomorvédő készítményeket is szednek, hogy óvják emésztőrendszerüket.
Alvássegítő készítmények - Az alvási nehézségekre alkalmazott macskagyökér, valamint a szorongásos panaszra szedett benzodiazepine tartamú gyógyszerek, melyet elalvás segítésére is adnak, segítik még jobban ellazulni a gyomorszáj záróizmait. Ha bevételük után le is fekszenek a betegek, az csak fokozza a problémát, a testtartás miatt ugyanis nagyobb az esély a savas gyomortartalom visszaáramlására.
Triciklikus antidepresszánsok - A mai korszerű antidepresszánsok többsége már finomabb, célzottabb hatással bír, így kevesebb emésztési problémát okoz. Ugyanakkor egyes régebbi triciklikus antidepresszánsok, mint például az imipramin, esetében előfordulhat, hogy fokozzák a gyomorégés tüneteit. Ennek hátterében az áll, hogy ezek a szerek lassítják a gyomor kiürülésének folyamatát, illetve lazíthatják a gyomor záróizomzatát is.
A biszfoszfonátok a csontritkulás kezelésére használt gyógyszerek, melyek hatékonyságát több klinikai vizsgálat is alátámasztja. Fontos, hogy a gyomorégés elkerülése érdekében, és a nyelőcsőfekély kockázatának minimalizálása céljából, ezeket a tablettákat reggel, éhgyomorra, egy pohár sima vízzel kell bevenni. A bevétel után legalább fél óráig javasolt álló helyzetben maradni, és valamilyen aktív tevékenységet folytatni, hogy a gyógyszer megfelelően felszívódhasson.
Kalcium-citrát - A csontritkulásban szenvedők kalciumpótlásra kalcium-citrátot (calcium citrate) kapnak, ami sokaknál kellemetlenül bántja a nyelőcsövet, vagy a gyomrot. Ilyenkor érdemes lehet étkezés közben bevenni a készítményt.
Borsmenta - A borsmenta tea mentoltartalma miatt refluxos panaszokat idézhet elő azoknál, akik érzékenyek erre. Ha valaki az emésztés javítására szeretné használni a teát, érdemes inkább a fodormenta teát választania, és azt is ajánlott mérsékelt erősséggel elkészíteni.
Vaspótló készítmények - A vashiányos anémia főképp a rendszeresen menstruáló nőknél okozhat problémát. A kezelésére szolgáló vaspótló készítmények sokaknál irritálják a nyelőcső nyálkahártyáját, vagy a gyomor-bél traktust. Ez savas reflux betegséghez vezethet. Mivel többféle vaskészítmény van forgalomban, érdemes másik készítményt kipróbálni, ha ilyen panaszunk van.
A tetraciklin antibiotikumok - amelyek a bakteriális fertőzések kezelésében játszanak kulcsszerepet - bizonyos pácienseknél gyomorégést idézhetnek elő. Fontos, hogy ezt jelezzük orvosunknak, hiszen így a következő alkalommal más, megfelelőbb antibiotikumot tud felírni, ha arra szükség van.
Egyes vérnyomáscsökkentők - Néhány vérnyomáscsökkentő gyógyszer gyomorégést okozhat. Ennek hátterében az áll, hogy ezek a készítmények ellazítják a nyelőcső alsó záróizmait, ami lehetővé teszi a gyomorsav visszaáramlását a torokba és a szájüregbe, így refluxos tüneteket generálva. Különösen azok a szerek számítanak problémásnak, amelyek az erek tágításával vagy a szív teljesítményének fokozásával érik el a vérnyomás csökkentését. Ide tartoznak például:
Káliumtartalmú gyógyszerek - Bizonyos készítmények irritáló hatással lehetnek a nyelőcső nyálkahártyájára, ami gyomorégéshez vezethet. Javasolt a retard készítmények közül azokat választani, amelyek retard kapszulában kis színes golyókat, azaz pelleteket tartalmaznak, mivel ezek kíméletesebbek a gyomor számára.
Asztmagyógyszerek - Az asztma és a reflux sokszor együtt jár. Az asztma kezelésére szolgáló gyógyszerek gyulladáscsökkentő hatásuk mellett ellazítják az alsó légutak simaizmait, ezáltal oldják a hörgők görcsét. Sok esetben ugyanakkor a nyelőcső záróizmát is ellazítják, ezáltal fokozódik a savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe, vagyis felerősödnek a reflux tünetei. Az asztmások körében kétszer magasabb a reflux kialakulásának kockázata. A theophyllint szájon át (ma már ritkábban kúp formájában is) használják az asztma kezelésére, a gyomorszáj tónuscsökkenése miatt a fennálló reflux tünetek felerősödhetnek. A refluxbetegség nehezíti az asztma kezelését, az asztmára alkalmazott gyógyszerek egy része pedig fokozhatja a reflux tüneteit. A két betegség fennállása rontja mindkét betegség tüneteit.
A gyógyszerek szedésének optimális módja, hogy mindig bő vízzel, egyenes ülőhelyzetben vegyük be őket. Ezt követően érdemes legalább fél óráig tartózkodni a fekvéstől, hogy elkerüljük a savas reflux kialakulását. Ha a torokfájás, a száraz köhögés vagy a nyelési nehézség rendszeresen visszatér, különösen, ha a vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak, érdemes gasztroenterológus szakorvost felkeresni a további kivizsgálás érdekében.
Önmagában a reflux nem egy életet veszélyeztető betegség, viszont hosszútávú (krónikus) fennállása komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, úgymint nyelőcsőgyulladás, Barrett-nyelőcső, nyelőcsőrák vagy szűkületek kialakulása a nyelőcsőben.