A szúfélék rendkívül pusztító hatással bírnak, és komoly károkat okozhatnak.


A szúfélék, különösen a betűzőszú, már hosszú éveken át komoly kihívást jelent a lucfenyőt termesztő országok számára. A szaporodásukat rendkívül nehéz megakadályozni, és a fertőzött faanyagot a fatelepek képtelenek hasznosítani.

Magyarország területén körülbelül 80 különböző szúfaj található, amelyek az élő fák rágásával okoznak károkat. Ezek a rovarok elsősorban a legyengült vagy már valamilyen sérülést szenvedett fákat keresik fel, mivel ezek nem képesek hatékonyan védekezni a szúbogarak támadásaival szemben, például a gyanta termelésével. Érdekes, hogy a köztudatban elterjedt vélekedéssel ellentétben a holt, feldolgozott faanyag nem esik áldozatul e kártevőknek.

A betűzőszú (Tomicus typographus) elsősorban a lucfenyvesekben található meg, és a fenyőfák egyik legnagyobb fenyegetését jelenti.

Az agrarheute szakportál beszámolója szerint a 2024-es év rendkívüli mennyiségű áttelelő rovarral indult a kiterjedt cseh, osztrák és német lucfenyvesekben. A hó- és viharkárok következtében sok fa legyengült, így a bogarak számára ideális táplálékforrások keletkeztek. A meleg időjárás elősegítette, hogy a szúfélék szezonja korán kezdődjön, és ennek következményeként a fertőzési nyomás is jelentős volt. A tavasz és a nyár során három szúgeneráció fejlődött ki, amelyek súlyos károkat okoztak az erdők fáiban.

Mindezek ellenére a lucfenyők különösen jól alkalmazkodtak a fertőzésekkel szembeni védekezéshez. A szeptemberi hideghullám korai időpontban megakasztotta a kéregbogarak rajzását, és a később érkező melegebb időjárás sem hozott változást ebben a helyzetben.

A téli hónapokban a szúfélék is pihenőre vonulnak, ami miatt sokan elhanyagolják a velük való foglalkozást. Pedig a védekezés ellenük ebben az időszakban is rendkívül lényeges.

A rövidülő napok miatt a szú megfelelő téli telelőhelyet keres. Ha hidegebb van, akkor a föld alá bújik, de melegebb teleken képes a fák kérge alatt átvészelni a hideg időszakot, sőt 8 °C feletti hőmérsékleten még folytathatja is a táplálkozást. Az erdészeknek és az erdőtulajdonosoknak ezért most kell ellene fellépniük.

Mivel a legtöbb kéregbogár a kéregben telel át, a fertőzött fákat el kell távolítani, mielőtt a bogarak a talajba költöznek. Erre azért is szükség van, mert a szúfélék enyhe téli hőmérsékleten tovább fejlődnek és így a fagyot is jobban elviselik. A fertőzött fák gyors eltávolítása ezért létfontosságú, annál is inkább, mert egy fertőzött lucfenyő tavasszal akár 20 új fát is megfertőzhet.

A téli hó- és viharkárok következtében megrongálódott fákat a hideg hónapokban is el kell távolítani. Azonban nem mindig szükséges a fa teljes kivágása; elegendő lehet, ha a gazdálkodó a fertőzött fakéreg eltávolítására fókuszál. Ez a lépés különösen fontos, mert a tavasszal ezek a területek ideális szaporodási helyet kínálnak a bogarak számára.

A tél végétől kezdődően, amikor a nappalok egyre melegebbé válnak, a szú felkészül a szaporodás időszakára. Már 16 °C hőmérsékleten aktív lehet, és sokszor már áprilisban a föld felszínén találkozhatunk vele.

A szúfélék valószínűleg a klímaváltozás miatt történő felszaporodásáról például itt olvasható egy érdekes összefoglaló.

Related posts