Rendkívüli rágcsálószaporulat terjedése figyelhető meg Magyarországon: ez a terület már szinte teljesen elérte a dominanciáját - Agro Napló.


A Kis-Balatonon felbukkant egy új, aggasztó idegenhonos faj: a nutria. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatójának kameracsapdája rögzítette az állatot, amely már az Európai Unió által nyilvántartott veszélyes inváziós fajok listáján is szerepel. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a nutria jelentős ökológiai és gazdasági problémákat idézhet elő a térségben - számol be az Infostart.

A kutatóintézet Facebook-oldalán közzétett legfrissebb információk alapján a felvételek egy kifejlett nutriapéldány jelenlétét igazolják. Az állat valószínűleg a déli befolyó patakok vagy a Zala folyó mentén érkezett a térségbe. Noha a nutria általában éjszaka aktív, a szakértők hangsúlyozzák, hogy "ahol megtelepszik, nappal is gyakran látható". Ez a Dél-Amerikából származó, vízhez kötődő emlős a hód után a második legnagyobb rágcsáló Magyarországon, 4-8 kilogramm közötti testsúlyával. Az állat kedveli a tiszta vizű, gazdag vízinövényekkel rendelkező területeket, ahol megfelelő búvóhelyeket és télen bőséges táplálékot talál. A nutria kis családi csoportokban él, melyeket egy domináló hím, több nőstény és fiatal egyedek alkotnak. A kutatók kiemelik, hogy tápláléka főként lágyszárú növényekből áll, de gazdasági növényeket sem vet meg.

Rágásával a vízinövényekkel benőtt területeket átalakítja, szabad vízfelületekké változtatva őket, ezzel pedig drámaian csökkenti az adott ökoszisztéma biológiai sokféleségét.

- A szakértők hangsúlyozzák a figyelmeztetéseket.

A faj európai terjeszkedését jelentősen elősegíti a telek enyhülése. Magyarországon először a Duna és mellékágain, valamint az Ipoly mentén bizonyították a nutria szaporodását mintegy egy évtizeddel ezelőtt. Azóta az ország belső részein, a Dráva és a Mura mentén is kialakultak állományai. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a nutria visszaszorítása rendkívül költséges vagy lehetetlen, ha egyszer jelentős állományokat hoz létre. Jelenleg Magyarországon csak külön engedéllyel vadászható. A kutatók ajánlása szerint "a felszámolására legálisan alkalmazható szelektív vadászati módszerek bevetése ajánlott".

Related posts