Körmendi János teljesen megőrjítette a rendezőket!


A színházi bravúrjai ellenére is rendkívüli tehetségként ismerték el.

A Madách Színház igazgatója nyíltan elismerte, hogy lenyűgözte a tehetséges színész, Körmendi János, ám megdöbbenését fejezte ki amiatt, hogy a legszívszorítóbb jelenetek közepette is hajlandó volt viccelődni.

Szirtes Tamás visszaemlékezései Körmendi Jánosról nem csupán egy színész portréját festik meg, hanem egy különleges embert is bemutatnak, akinek élete és gondolkodása mély nyomot hagyott a környezetében. "Körmendi János életem egyik legmeghatározóbb tanítója volt. Talán ő volt a legbriliánsabb színész, akivel valaha is találkoztam. Olyan szellemi frissességgel rendelkezett, hogy szinte hét agya volt," mesélte Szirtes. "Gondolkodása rendkívül összetett és művelt, mindemellett pedig tele volt iróniával." Ebből a beszámolóból világosan kiderül, hogy Körmendi nem csupán a színpadon alkotott maradandót, hanem a valóságban is sokszor meglepte környezetét szokatlan ötleteivel és őrületes kalandjaival.

"Nem sokat törődött a színház örök törvényével, miszerint csakis azt játsszuk, amit próbáltunk, csakis azt mondjuk, amit a szerző leírt. Ehhez általában azért ragaszkodik rendező és igazgató is, mert ha ettől eltérünk, megsértjük a szerzői jogot, és fellazítjuk a színházi fegyelmet. Körmendi folyamatosan átírta a darabokat. És ezeknek a nagy része sokkal jobb lett attól, ahogy ő átírta. Ráadásul ő az átiratait szerette teljesen váratlanul, előadás közben a kollégák tudomására hozni - nem véletlenül fűződnek legendás nagy színpadi röhögések a nevéhez. A takarás ilyenkor megtelt díszítőkkel, kollégákkal - alig várták, hogy Jani a színpadra lépjen. Vajon mit fog ma csinálni?" - emlékezett a rendező, aki szerint Körmendi János mindig megígérte, hogy aznap jó fiú lesz, majd sosem tartotta be a szavát. A színész állítólag különösen szeretett kellékekkel viccelődni, képes volt egy papírlappal is csodát művelni. Egy gyilkossági ügy tárgyalásáról szóló darabban például egy a tanút alakított, de mellékszereplő volt. Ám Körmendi ezt a feladatot is főszereppé változtatta.

Amikor Jani megjelent a színen, a bíró hivatalosan felkérte, hogy mondja el a nevét, majd elkérte a személyi igazolványát. Ebben a pillanatban Jani ráeszmélte, hogy ez egy páratlan lehetőség: előhozhatja a személyijét! (...) A szövegkönyv szerint, amikor a bíró azt mondja: "Kérem a személyi igazolványát", a következő mondat, amit Jani válaszul mond, az, hogy "Tessék!". De mielőtt ez a "tessék" elhangozhatott volna, számos egyéb esemény zajlott le. Jani előkapta a táskáját, és elkezdett keresgélni benne. Eddig azt hittem, hogy a kotorászás csak a nőkre jellemző, de Jani magáévá tette ezt a szokást, mert tudta, hogy ez a pillanat végtelen hosszúra nyújtható. És így is tett. Hosszú percek teltek el, mire rátalált a személyijére, de közben felfedezett más, furcsább dolgokat is. A táskája mélyén akadt egy becsomagolt, sípoló gyerekjáték, ami minden egyes mozdulatra hangosan sípolt. Ezen már a nézőtér is hangosan nevetett. Aztán még sok más dolgot is kipakolt, mígnem végre elérkezett a nagy pillanat: a legszembetűnőbb kellék, egy guriga vécépapír. Ezt a jelenetet Szirtes Tamás mesélte el, amikor rákérdezett Körmendi Jánosra, aki csak annyit mondott, hogy szerinte Jani bélproblémákkal küzd, ezért volt szüksége a vécépapírra.

Egy igazi bohóc mesteri tréfáját hozta el, amellyel teljesen átalakította az előadás műfaját. A drámából komédiát varázsolt. Jogosan érezhetnénk, hogy amit az irodalom, a művészet és a színház szentsége ellen tett, az felháborító és botrányos. Igen, ez vitathatatlan. De mindezek mellett, amit ő a színpadra hozott, az nem más, mint egy különleges színházi varázslat.

A színész 1987-ig volt a Madách Színház tagja, amelyet Szirtes Tamás szerint egy nagy elismerés ígérete miatt hagyott végül ott 36 év után.

Körmendi régóta vágyott arra, hogy elnyerje a Kossuth-díjat. A pletykák szerint, amelyeket talán csupán a színházi világ szőtt, Sas József, a Mikroszkóp Színpad akkori vezetője azzal kecsegtette őt, hogy ha csatlakozik hozzájuk, segít neki a díj megszerzésében. Végül Jani valóban megkapta a kitüntetést – és nem is alaptalanul. Szirtes Tamás úgy nyilatkozott a váltásról, hogy Körmendi János páratlan tehetséggel rendelkezett, még akkor is, ha sokszor dühöt váltott ki belőle a színpadi döntései miatt.

Related posts