Még sosem volt részünk ehhez hasonló mozgásban egy robot esetében.


A Carnegie Mellon Egyetem mérnökei, együttműködve az Nvidia szakértőivel, egy forradalmian új tréningprogramot alkottak meg, amelynek célja, hogy a humanoid robotok betanítása rendkívül hatékonyabbá váljon. Ez a program lehetővé teszi, hogy a robotok olyan mozdulatokat végezzenek, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak a szimulációs felkészítési folyamat után. Az újonnan kifejlesztett modellt ASAP-nak (Aligning Simulation and Real Physics) nevezték el, és egy két szakaszból álló keretrendszert képvisel. Az első fázisban a szimulációt integrálják a valós életből származó adatokkal, így a szimulációval "előtanított" programot a későbbiekben valós környezetben tesztelik és finomítják, figyelembe véve a fizikai törvényeket. A két világ – a szimulált és a valóság – összhangba hozása révén a modell jelentősen növeli a robotok ügyességét és a teljes test koordinációját különféle dinamikus mozgások során, ahogy azt a mérnökök a módszerről szóló tanulmányukban részletezik.

A tesztek során a kísérleti alanyként használt Unitree G1 robotot különböző rúgások és ugrások mellett arra is megtanították, hogyan kell úgy mozogni, mint ahogy azt a híres sportolóktól látta, konkrétan Kobe Bryantnek, az olimpiai bajnok amerikai kosárlabdázónak, valamint LeBron Jamesnek, a Los Angeles Lakers sztárkosarasának és Cristiano Ronaldo portugál focistának a mozdulatait kezdte imitálni a gépezet, egyre nagyobb hatékonysággal. A végeredmény a tréning után is valamelyest bizonytalannak hat, de egy robottól egészen szokatlan agilitásról tesz tanúbizonyságot, a Carnegie által közzétett videókból pedig az is kiderül, hogy milyen különbséget jelent az új modell alkalmazása a tanítási folyamatban: a LeBron Jamest utánzó robot például az első, ASAP használata előtti felvételen úgy néz ki, mint aki beleakadt a saját biztonsági hevederébe, és igyekszik elkerülni az orrabukást, míg az ASAP utáni felvételen már sokkal inkább kivehetőek a kosaras mozdulatok.

A pekingi olimpián a rendezők innovatív megoldásokkal igyekeznek minimalizálni a személyes érintkezéseket, így a sportolók és a sajtó képviselői étkezését robotok végzik. Ezzel a lépéssel nemcsak a higiéniai standardokat emelik, hanem a technológia és a sport kapcsolatát is hangsúlyozzák a világ legnagyobb téli sporteseményén.

Related posts