Fenyegető lakáskatasztrófa közeleg Magyarországon: a családoknak komoly következményekkel kell szembenézniük - Pénzcentrum

Egyre sürgetőbbé válik, hogy az Európai Unió határozottabb és összehangoltabb lépéseket tegyen az egyre fokozódó lakhatási válság kezelésére. Jelenlegi helyzetünkben jövedelmünk körülbelül 40%-át lakhatásra fordítjuk, és a kutatások egyértelműen jelzik, hogy ha ez az arány tovább nő, az komoly nehézségeket okozhat a mindennapi életünkben. Éppen ezért a Régiók Európai Bizottsága (CoR) februári plenáris ülésén arra szólította fel a döntéshozókat, hogy a szociális és megfizethető lakhatásba történő befektetéseket jelentősen növeljék. A Pénzcentrum is részt vett az eseményen, ahol kiemelték, hogy a válság hatékony kezeléséhez többéves pénzügyi keretek és más uniós források bevonása elengedhetetlen.
Súlyos lakhatási válsággal néz szembe Európa: a városi lakosok több mint 10,6 százaléka és a vidéki lakosok mintegy 6,2 százaléka küzd túlzott lakhatási költségekkel. De a probléma itt nem áll meg. Az elmúlt 15 évben a lakhatási költségek jelentősen emelkedtek: a bérleti díjak 15 százalékkal, míg az ingatlanárak 50 százalékkal nőttek. Az emberek ezzel párhuzamosan egyre nagyobb arányban költik jövedelmüket lakhatásra: sokan már a szabadon elkölthető keresetük 40 százalékát is erre fordítják. Ráadásul ha ez az arány meghaladja a határértéket, a kutatások szerint az súlyos anyagi nehézségekhez vezethet.
A plenáris ülés vitáján világossá vált, hogy a lakhatási válság következményeivel minden ország küzd és ez a helyzet egyre inkább elfogadhatatlan és sürgős beavatkozást igényel. A megfogalmazott cél egy olyan rendszer kialakítása, amely biztosítja a normális, tisztességes és fenntartható lakhatást mindenki számára. A döntéshozók azt is tudják, hogy évtizedekbe telhet, mire megfelelő intézkedésekkel biztosítani lehet a stabil és elérhető lakhatást az emberek számára. A probléma megoldásához sürgős fellépésre, valamint a szociális és megfizethető lakhatásba történő beruházások jelentős - a becslések szerint évente 270 milliárd euró összegű - növelésére van szükség.
A megfizethető lakhatáshoz való hozzáférés a polgárok első számú prioritása Európa minden szegletében. A válság azonban különböző formákban jelentkezik, és nem létezik mindenre egyforma megoldás. A lakhatás kérdését kiemelt prioritásként kezelem, ezért hoztunk létre saját bizottságot a téma kezelésére. Jelenleg több mint 21 milliárd eurót különítettünk el a lakhatás támogatására, hogy valódi változást érjünk el. Már léteznek programok, amelyek például az állami támogatási szabályok lazítását célozzák, ha azok túlságosan megnehezítik a megfizethető lakhatás biztosítását. Fontos azonban, hogy mindezt átgondoltan és inkluzív módon tegyük. A 2025-ös év ezért a konzultáció éve lesz. Meghallgatjuk a nemzeti és helyi szintű szereplőket, hogy pontosan megértsük a lakhatási válság okait. Emellett ifjúsági párbeszédet is indítunk, mert a fiatalok véleménye kulcsfontosságú a jövő szempontjából. Nem titok, hogy komoly kihívásokkal állunk szemben. Nem lesz egyszerű, de elkötelezettek vagyunk a megoldás keresése iránt. A kereslet jóval nagyobb a megfizethető lakások iránt, mint a kínálat, ezért új finanszírozási forrásokat kell bevonnunk, beleértve a magánszektort is. Tarthatatlan, hogy sok embernek választania kell a fűtés és az élelmiszervásárlás között - ez fenntarthatatlan. Éppen ezért szeretnénk csökkenteni a számlákat, támogatni az épületek renoválását, és mérsékelni az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ezzel nemcsak olcsóbbá tesszük a fűtést, hanem munkahelyeket is teremtünk, miközben az otthonok is élhetőbbé válnak
- Emelte ki a plenáris ülés keretein belül Dan Jørgensen, az energia- és lakásügyi biztos, aki a téma fő előadója volt.
A rövid távú lakáskiadás, mint az Airbnb, kétségtelenül izgalmas lehetőségeket kínál a turizmus és a vendéglátás terén, azonban nem mentes a kihívásoktól sem. Egyrészről új távlatokat nyithat meg a helyi gazdaság számára, másrészről viszont súlyos problémákat is okozhat, hiszen a helyi lakosok számára elérhetetlenné teheti azokat az ingatlanokat, amelyeket nem lakásként használnak. E kihívások és lehetőségek egyensúlyának megtalálása kulcsfontosságú a fenntartható fejlődés érdekében.
A biztos szavai szerint az Európai Bizottság teljes erőbedobással dolgozik azon, hogy a tagállamok, városok és vidéki területek támogatásának leghatékonyabb módjait találja meg, ezzel európai szinten hozzáadott értéket teremtve ott, ahol ez szükséges. Az elkövetkező évben a megfizethető lakhatás európai tervének kidolgozása során a legfontosabb érdekelt felekkel kívánják erősíteni az együttműködést. A munka fokozódik az Európai Beruházási Bankkal és más partnerekkel is, hogy a következő hónapokban elindulhasson a Megfizethető és Fenntartható Lakhatás páneurópai beruházási terv.
A vita során a Régiók Európai Bizottságának tagjai kiemelték, hogy a lakhatási válság hatékony kezeléséhez elengedhetetlen a megfelelő finanszírozás biztosítása, amelynek a többéves pénzügyi kereten és más uniós mechanizmusokon keresztül kell megvalósulnia. Mint hangsúlyozták, a lakhatásnak stratégiai prioritássá kell válnia a következő többéves pénzügyi keretben, célzott finanszírozási források, hitelek, valamint köz- és magánberuházások kombinált alkalmazásával.
A bérlők és bérbeadók védelme érdekében elengedhetetlen, hogy különféle szabályozási eszközöket és normákat alkalmazzunk. Ezzel biztosítható a felek közötti biztonságos és átlátható együttműködés.
A lakhatás nem csupán egy szociális kihívás, hanem egy alapvető környezeti és gazdasági probléma is, amely komoly fenyegetést jelent a közösségek rezilienciájára. A statisztikák azt mutatják, hogy a Közép-Kelet-európai régióban a lakásárak drámai mértékben emelkedtek, ami hátráltatja a családtervezést, és ezzel demográfiai problémákhoz vezet. A vitában hangsúlyos szerepet kapott az innovatív megoldások iránti igény, például a gyorsított építési engedélyezési folyamatok és az áfa csökkentésének fontossága a renovációs és építkezési szektorban.
A lakhatás alapvető emberi jog, nem pedig haszonszerzési célú árucikk. Tekintve, hogy Unió-szerte több mint 1,2 millió ember él hajléktalanságban vagy szorul éjszakai menedékhelyekre, tagadhatatlan, hogy sürgősen cselekedni kell. Az Európai Unió ezt egyedül azonban nem tudja elérni; a városoknak és régióknak kezdettől fogva szerves partnerséget kell vállalniuk. A válság tényleges kezelése érdekében az uniónak ki kell bővítenie a megfizethető lakhatás fogalommeghatározását, és elő kell mozdítania az állami beruházásokat, különösen az állami támogatási politikák reformja révén
- hangsúlyozta Tüttő Kata elnök, akit a Régiók Európai Bizottsága 2025-2030-as időszakára választottak meg. Ezzel Tüttő Kata a következő két és fél évben az Európai Unió régióinak és városainak kiemelkedő képviselője lesz.
A helyi és regionális önkormányzatok döntő szerepet játszanak a megfizethető és fenntartható lakhatáshoz való hozzáférés biztosításában. A szakemberek emlékeztettek: mivel a helyi és regionális önkormányzatok felelősek a várostervezésért, a földhasználatért, az építési szabályozásért és az alapvető közszolgáltatásokért, így élen járnak a lakhatási válság kezelésében. A helyi és regionális önkormányzatok bevonása ezért elengedhetetlen ahhoz, hogy a lakhatási projekteket beépítsék a tágabb városfejlesztési stratégiákba, beleértve az állami infrastruktúrát is.
A Régiók Európai Bizottsága legutóbbi ülésén újból hangsúlyozta az "aktív szubszidiaritás" koncepciójának kiemelt jelentőségét. Ez a megközelítés garantálja, hogy az uniós szintű intézkedések ne helyettesítsék, hanem inkább kiegészítsék és támogassák a tagállamok, a regionális és helyi szinten tett erőfeszítéseket, elkerülve ezzel az egységes, mindenhol alkalmazható megoldások előírását. Jelenleg a bizottság egy saját kezdeményezésű vélemény kidolgozásán fáradozik, amely a megfizethető lakhatásra vonatkozó jövőbeli uniós stratégia formáját és hatókörét érinti. E vélemény beépítése várhatóan az intézményközi viták részeként valósul meg, és a tervek szerint a május 14-15-i plenáris ülésen kerül majd véglegesítésre.
Az Európai Bizottság a jelenlegi mandátumidőszakra vonatkozó politikai iránymutatásában bejelentette, hogy a valamennyi tagállamot érintő lakhatási válságra válaszul előterjeszti az első megfizethető lakhatásra vonatkozó uniós tervet. A jövőbeli európai megfizethető lakhatási terv várhatóan több kulcsfontosságú pillérből fog állni, többek között a szociális lakhatásra vonatkozó, jelenlegi állami támogatási keret felülvizsgálatából, a kohéziós politika keretében a lakhatásba való beruházási potenciál jelentős növeléséből, valamint az együttműködésben létrehozandó páneurópai lakásberuházási platformból.