Szakértői válasz alapján az influenza súlyosabb lefolyású lehet bizonyos csoportokban.


A szakember szerint az oltás az egyetlen módja, hogy megússzuk influenza nélkül

Magas láz, hidegrázás, levertség, izom- és ízületi fájdalom, fejfájás, száraz köhögés – ezek mind az influenza tipikus tünetei. A megbetegedés súlyossága azonban egyénenként eltérő lehet, de a kellemetlenség mindannyiunk számára közös élmény, így természetesen mindannyian igyekszünk elkerülni a fertőzést. Éppen ezért vált szükségessé a január 2-án életbe lépő korlátozások bevezetése, amelyeket elsőként a Semmelweis Egyetemen alkalmaztak. Ezek a szabályok kötelező maszkviselést és látogatási korlátozások bevezetését írják elő, hogy csökkentsük a vírus terjedésének kockázatát.

Alig néhány év telt el a koronavírus megjelenése óta, a járvány alatti korlátozások mindannyiunkát váratlanul értek, a betegek számának rohamos emelkedéséről nem is beszélve. Gondoljunk csak bele, milyen volt, amikor egyik napról a másikra lezárták az egész országot, hogy ezzel fékezzék a vészes gyorsasággal terjedő vírust.

A közelmúlt eseményei még mindig élénken élnek bennünk, így nem meglepő, hogy a kötelező maszkviselés és a látogatási korlátozások láttán nehezen tudjuk megőrizni a nyugalmunkat. Ezzel összefüggésben felkerestük dr. Szabó Attilát, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettesét és a Klinikai Központ elnökét, hogy tisztábban lássunk a jövőt illetően. "Az influenza minden téli szezonban megjelenik, különösen a december és március közötti időszakban. Az idei évben a megbetegedések száma december végén és január elején jelentős emelkedést mutatott."

"Ahhoz, hogy megakadályozzuk a további fertőzések számának növekedését, elengedhetetlen a látogatási korlátozások bevezetése és a maszkok viselése, mivel az influenza cseppfertőzéssel terjed" - mondja dr. Szabó Attila a beszélgetés elején. Ráadásul megnyugtat minket azzal, hogy az idei vírus nem mutat olyan agresszív magatartást, mint a korábbi években tapasztalt influenzavírusok. Ugyanakkor kiemeli, hogy az idősek, a kisgyermekek, valamint a krónikus betegségekkel élők esetében a fertőzés lefolyása súlyosabb lehet.

Azok számára, akik krónikus betegségekkel küzdenek, mint például magas vérnyomás, cukorbetegség vagy tüdőproblémák, a kockázatok fokozottan jelentkeznek. Azonban az egészséges egyéneknek sem árt az óvatosság, hiszen náluk is előfordulhatnak súlyosabb fertőzések.

Az influenzát akkor kerülhetjük el, ha egyrészt elővigyázatosak vagyunk, és betartjuk az előírásokat, másrészt, ha beadatjuk az influenza elleni védőoltást. "A védőoltás az egyik leghatékonyabb módja az influenza elleni védekezésnek, hiszen jelentősen csökkenti a megbetegedések számát, illetve a súlyos szövődmények kialakulásának esélyét" - mondja dr. Szabó Attila, és rögtön hozzáteszi, hogy még most sem késő beadatni az oltást, különösen azoknak, akik idősebbek vagy valamilyen alapbetegségük van.

Előfordulhat, hogy valaki a védőoltás ellenére is megkapja az influenzavírust, de ilyenkor a vakcina révén a betegség lefolyása sokkal enyhébb lehet, mint oltás nélkül. Emellett érdemes megemlíteni, hogy Magyarországon az influenza elleni védőoltás bizonyos csoportok számára ingyenesen hozzáférhető.

Elsősorban a 60 év felettiek, a várandós nők, a krónikus betegségben szenvedők, az egészségügyi dolgozók, valamint a szociális intézmények, például idősotthonok lakói és dolgozói jogosultak az ingyenes oltásra. A vakcina igényléséhez, illetve az oltás beadásához a háziorvost kell felkeresni.

Az influenzavírus genetikai állománya rendkívül dinamikusan és gyakran változik, ezt a jelenséget mutációnak nevezzük. Ennek következtében az előző évben észlelt vírushoz képest jelentős eltérések léphetnek fel, ami azt jelenti, hogy az előző évben kifejlesztett védőoltás nem feltétlenül nyújt megfelelő védelmet az újabb törzsek ellen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) évente figyelemmel kíséri a világ különböző részein terjedő influenzavírusokat, és ezen elemzések alapján dönt arról, hogy mely törzseket kell belefoglalni az adott szezonra készített oltóanyagokba.

Az évente frissített vakcina ezért elengedhetetlen ahhoz, hogy hatékony védelmet nyújtson a leggyakoribb és legveszélyesebb influenzatörzsek ellen, csökkentve ezzel a súlyos szövődmények, például a tüdőgyulladás vagy a kórházi kezelés kockázatát. Vagyis, amennyiben korábban kaptunk védőoltást, kérjünk újra, hiszen a régi már nem véd meg minket a jelenben.

Related posts