Szemüveg költségeinek elszámolása az optometrista által diagnosztizált látásromlás esetén.

Fizethet-e a munkáltató adómentesen éleslátást segítő szemüvegtérítést a munkavállalónak, ha a látásromlásról szóló igazolást nem szemész szakorvos, hanem optometrista állította ki? Az utóbbi időszakban a szemészeti szakrendelésre való várakozási idő sajnos elérheti a fél évet, ami megnehezíti a szakorvosi vizsgálathoz való hozzáférést. Erre a felvetésre Surányi Imréné, okleveles közgazda adta meg a választ.
SZAKÉRTŐNK TIPPJEI ÉS JAVASLATAI
A képernyő előtt végzett munkával kapcsolatos egészségügyi és biztonsági előírásokat szabályozó 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet különös figyelmet fordít a munkavállalók éleslátásának biztosítására. E rendelet értelmében a munkáltatóknak kötelezően kell szemüveget biztosítaniuk azok számára, akik a monitor előtt dolgoznak, amennyiben ezt a szemészeti szakvélemény indokolja. Fontos megjegyezni, hogy a rendelet által előírt szemüveg juttatása a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 1. számú melléklete 8.8. alpontjának megfelelően adómentes.
Ennek ellenére a munkáltató, ha úgy ítéli meg, lehetőséget biztosíthat a szemüveges alkalmazott számára pénzbeli támogatás formájában. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a juttatás a bérhez hasonlóan adóköteles.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény 4. § (2a) bekezdése szerint nem minősül bevételnek az olyan eszközök (például berendezések, járművek, munkaruházat stb.) használata, illetve szolgáltatások (például világítás, fűtés stb.) igénybevétele, amelyeket a tevékenység során, annak ellátásának elengedhetetlen feltételeként biztosítanak egy magánszemély számára. Ez vonatkozik arra az esetre is, ha az említett eszközök vagy szolgáltatások iskolarendszeren kívüli képzés vagy betanítás céljából, illetve a munkavédelmi előírások szerint a biztonságos és egészséges munkavégzés érdekében kerülnek biztosításra. Az sem befolyásolja ezt a megállapítást, hogy a biztosított dolog vagy szolgáltatás egyébként magáncélokra is felhasználható, feltéve, hogy a tevékenység keretein belül hasznosítják, és a törvény nem határoz meg ezt adóztatható körülményként.
Ezek alapján megállapítható, hogy a fizikai sérülésekkel szembeni védelmet nyújtó védőszemüvegek, mint például a por, törmelék, ívfény és szikra elleniek, valamint a munkakör biztonságos ellátásához szükséges látásjavító szemüvegek juttatása nem von maga után adókötelezettséget. Úgy vélem, hogy egy optometrista által kiállított dokumentum is elegendő lehet ehhez a kérdéshez.
A szemüveg beszerzése kétféleképpen valósulhat meg: az egyik lehetőség, hogy a munkáltató közvetlenül vásárolja meg az eszközt, míg a másik esetben a munkavállaló saját nevére szóló számlával szerzi be a szemüveget, és ezt követően a számlát bemutatva számol el a munkáltatóval.