Feszültség gyűlik össze a reggeli órákban? Az alvás lehet a megoldás titkos fegyvere!

Ha rendszeres fejfájással ébredünk érdemes megvizsgálni a fejfájás típusát és alvási szokásainkat, ugyanis alvási apnoe is állhat a háttérben
Semmi nem tud annál jobban ébren tartani minket, mint egy lüktető fejfájás. Ám legalább ennyire szörnyű, amikor reggel már eleve ezzel kezdjük a napot. Persze fejfájás és fejfájás között óriási különbség van, így érdemes megfigyelnünk, hogy a fájdalom mikor, milyen mértékben és milyen rendszerességgel jelentkezik.
Fejfájás esetén a kellemetlen érzés a bonyolult interakciók eredményeként jön létre, amelyek az agyhártyák, a környező erek és az idegszálak között zajlanak. A fejfájások széles spektrumával találkozhatunk, közel 150 különböző típust különböztethetünk meg, amelyeket egy speciális tudományág, a fejfájás-neurológia tárgyal részletesen.
Összességében két nagy csoportra bonthatjuk ezeket: az elsődleges fejfájás, amikor a fejünk "magától fáj" és a másodlagos típusúak, amikor valami okozza ezt, például láz, arcüreggyulladás vagy akár agydaganat" - emeli ki dr. Dombovári Magdolna a Somnocenter Alvászavar Központ neurológusa.
Életünk során sokféle fejfájás formájával találkozunk, és gyakran előfordul, hogy nem tudjuk pontosan, mi váltja ki ezeket a kellemetlen érzéseket. Ilyen például a tenziós fejfájás, amely egyfajta általános nyomásérzést okoz az egész fej területén. Ezzel szemben ott van a clusterfejfájás, amely jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, és rendkívül intenzív, éles fájdalommal jár. Ne feledkezzünk meg a migrénről sem, amely lüktető, erős fájdalmával a fej egy meghatározott pontján okoz szenvedést. Mindezek a fejfájás típusok különböző okokból erednek, és megértésük segíthet a hatékony kezelésben.
Ezt gyakran kísérheti hányinger, valamint fokozott fény- és hangérzékenység. "A fejfájás és az alvás között bonyolult, kölcsönös kapcsolat áll fenn. Azok, akik krónikus fejfájástól szenvednek, általában nem tudnak jól aludni. Inszomnia is megjelenhet, így ez a probléma gyakran a pihenés hiányához vezet, és az érintettek gyakran keveset és rosszul alszanak."
A helyzet éppen fordítva is érvényes: az inszomniában szenvedők gyakran tapasztalnak fejfájást is. Hasonló a helyzet a migrénnel küzdők esetében is; ha valaki túl sokat vagy éppen ellenkezőleg, túl keveset alszik, az könnyen fejfájáshoz vezethet, sőt, akár migrénes rohamot is kiválthat. A szakorvos hangsúlyozza, hogy fontos figyelni a fájdalom megjelenésének helyére, időpontjára és rendszerességére.
Vannak, akik arra panaszkodnak, hogy reggel már eleve fejfájásra ébrednek. Ez pedig akár súlyos alvászavar, az alvási apnoé egyik tünete is lehet. "Szomnológusként gyakran találkozunk azzal a jelenséggel, amikor a páciens felkel és fejfájásra panaszkodik.
A fájdalmat legtöbbször a tarkójában, két oldalt érzi, amely a felkelés után spontán, esetleg egy kávé elfogyasztása utána fél-egy óra alatt megszűnik. Amennyiben ez gyakran áll fenn, és alvás közben légzéskimaradással járó horkolást is tapasztal, akkor lehet összefüggés a fejfájás és az alvászavar között. Jó hír viszont, hogy az alvászavar kezelésével megszüntethető ez a kellemetlen tünet" - teszi hozzá a szakorvos.
Sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni a fejfájásukat, és a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókhoz nyúlnak, hogy enyhítsenek a zavaró tüneteken. Azonban a gyakori fejfájások mögött sokféle ok megbújhat, amelyek komolyabb problémákra is utalhatnak. Ezért fontos, hogy ne vegyük félvállról ezt a jelenséget, mert elképzelhető, hogy a fejfájás egy súlyosabb egészségügyi probléma tünete.
"Ha gyakori a fejfájás, érdemes neurológián, vagy fejfájás-ambulancián jelentkezni. Amennyiben reggel, felkeléskor jelentkezik, és horkolással összefüggésbe hozható, alvásdiagnosztikán keressünk segítséget, de mindenekelőtt, rakjuk rendbe az alváshigiénés szokásainkat és az alvási rutinunkat" - emeli ki dr. Dombovári Magdolna neurológus.