Szijjártó: Albánia jelentős előrelépéseket tett az integrációs folyamatban a magyar EU-elnökség ideje alatt.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető egyeztetett az albán államminiszterrel, aki a közigazgatási és korrupcióellenes ügyekért felel. A közös sajtótájékoztatón, amelyet Adea Pirdenivel tartottak, kiemelte, hogy a világ jelenleg különösen nehéz időszakot él át. Az ukrajnai háború feszültségei folyamatosan fokozódnak, és most az utóbbi évek legkritikusabb két hónapja előtt állunk, amely Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatásához vezet.
Kiemelte, hogy az Európai Unió biztonsági és gazdasági helyzete jelentősen romlott, így elengedhetetlen egy új dinamizmus megteremtése. E friss erő és lelkesedés forrása pedig a Nyugat-Balkán ambiciózus, csatlakozni kívánó államai lehetnek.
"Az Európai Unió bővítésének felgyorsítása valódi közös érdek, amely tökéletesen összhangban áll Magyarország nemzeti céljaival. Számunkra alapvető fontosságú, hogy a szomszédos nyugat-balkáni térségben béke, szabadság és stabilitás valósuljon meg" - hangsúlyozta.
"Ez a felelősségteljes szomszédságpolitikánk egyik kiemelkedő célja" - fűzte hozzá.
Szijjártó Péter kifejezte aggodalmát amiatt, hogy a környező országok már több mint másfél évtizede várakoznak arra, hogy előrelépjenek az integrációs folyamatban.
- szögezte le.
Majd kifejtette, hogy a bővítés vonatkozásában Albániával sikerült a leglátványosabb eredményt elérni a közelmúltban azzal, hogy a magyar soros EU-elnökség alatt megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások a valós, tartalmi kérdésekről.
"Jelenleg azon fáradozunk, hogy az első kormányközi konferenciát követően, amelyet a magyar elnökség alatt tartottunk, még decemberben újabb hasonló eseményt szervezhessünk az EU és Albánia között. Célunk, hogy megnyissuk a hatodik tárgyalási fejezetet, amely a külkapcsolatokkal foglalkozik." - tájékoztatott.
Ennek összefüggésében a magyar EU-elnökség idején figyelemre méltónak titulálta az ország integrációs folyamatának előrehaladását.
- felsorolta.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a csatlakozási folyamat rendkívül összetett, és a tapasztalatok ebben a kontextusban felbecsülhetetlen értékűek. Ennek szellemében a nap során aláírásra került egy megállapodás, amely lehetőséget biztosít ötven albán közigazgatási szakember számára, hogy részt vegyenek képzésen a Magyar Diplomáciai Akadémián. E kezdeményezés célja, hogy elősegítse az integráció folyamatának minél gyorsabb lebonyolítását.
"Szívből gratulálunk az elmúlt hónapok során elért kiemelkedő előrelépéshez az integrációs folyamatban. Ez a fejlődés nemcsak az adott terület számára jelentős, hanem üzenetet is hordoz az egész Nyugat-Balkán számára: van remény és valódi lehetőség az EU-hoz való csatlakozásra." - fogalmazott.