Szijjártó Péter Washingtonban folytatja a szankciók visszavonásáról szóló egyeztetéseket | Demokrata

A Külgazdasági és Külügyminisztérium által közzétett tájékoztatás alapján a tárca vezetője bejelentette, hogy az amerikai pénzminiszterrel esedékes megbeszélése előtt ő lesz az első külföldi miniszter, akit Scott Bessent hivatalba lépése óta fogad.
Kifejtette, hogy alaposan át fogják vizsgálni az ukrajnai háború következtében Európában kialakult állapotokat, mivel a fegyveres összecsapás következményeként a kontinens gazdasága jelentős sérüléseket szenvedett el. A szankciós intézkedések és az elszabadult infláció komoly nehézségeket teremtettek az utóbbi évek során.
„Számunkra kiemelten fontos, hogy elérjük a békét, mivel a gazdasági fejlődés számára ez az alapvető környezet. Ha sikerül megteremtenünk a békét, az jelentős tehermentesítést jelent a magyar gazdaság számára, és hatalmas felszabadító erőként fog működni.” – jelentette ki.
Hozzátette, hogy a kétoldalú pénzügyi és gazdasági együttműködés témái is a napirendre kerülnek, és jelentős munka vár a felekre. Emlékeztetett arra, hogy az előző amerikai adminisztráció, amelyet Joe Biden irányított, "ellenségként" tekintett a magyar kormányra, és számos intézkedéssel próbálta aláásni a két ország közötti kapcsolatokat.
Egy példaként emelhető ki a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény felbontása, amely drámaian csökkentette Magyarország vonzerejét az amerikai cégek számára.
"Örömmel venném, ha sikerülne megállapodnunk pénzügyminiszter úrral arról, hogy ismételten nekifogjunk a tárgyalásoknak a kettős adóztatást elkerülő egyezmény megkötéséről. Ez a lépés jelentős vonzerőnövekedést hozna a magyar gazdaság számára. Emellett szívesen beszélnék egy új típusú pénzügyi együttműködés lehetőségeiről is" - hangsúlyozta.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy szó lesz majd a szankciókról is, mivel "a Biden-adminisztráció kicsinyes bosszúból olyan intézkedéseket hozott a távozása előtt néhány nappal, amelyek egyértelműen sértik Magyarország érdekeit, gazdasági érdekeit, sértik az energiaellátásunk biztonságát".
A legutóbbi események során szóba került a paksi nukleáris beruházás szankciós listára való felkerülése, valamint a földgázért történő kifizetésekhez kapcsolódó nehézségek. Emellett a magyar-szerb kőolajvezeték építése is számos kihívással néz szembe.
Rogán Antal miniszter kollégám szankciós listára való felkerülése csupán egy apró, kicsinyes bosszú a megbukott, Budapestről csalódottan távozó volt nagykövet részéről. Őszintén bízom benne, hogy a politikai indíttatású, Magyarország számára hátrányos szankciós intézkedések kapcsán ma miniszter úrral együtt előrelépést tudunk elérni.
A miniszter végül megemlítette, hogy a mostani találkozó is a magyar-amerikai kapcsolatok új aranykorának kezdetét jelzi, amely Donald Trump hivatalba lépésével indult el. Az Egyesült Államok új elnöke Magyarországot nem ellenségként, hanem partnerként és barátként üdvözli.
A szavai alapján a szorosabb együttműködés nemcsak előnyös lehet, hanem jelentős mértékben hozzájárulhat a magyar gazdaság fejlődéséhez is. Ennek érdekében összehívták az Amerikai-Magyar Üzleti Tanács rendkívüli ülését, ahol a Magyarországon működő legnagyobb amerikai cégek képviselőivel fognak eszmecserét folytatni.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Egyesült Államokból származó vállalatok továbbra is a harmadik legjelentősebb befektetői csoportot képviselik Magyarországon, ahol körülbelül 1200 cég működik, és több mint százezer munkavállalónak biztosítanak munkahelyet.
"Az utolsó évtizedben a kormány összesen 140 amerikai vállalati nagyberuházás támogatására nyújtott segítséget. Ezek a projektek körülbelül 1000 milliárd forint értéket képviseltek, és 19 ezer új munkahelyet teremtettek. A kormányzati támogatás mértéke pedig nagyjából 140 milliárd forintra rúgott" - tájékoztatott a forrás.
Valamint kifejtette, hogy az utóbbi napokban bejelentették a valaha volt legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházást a Diligent Corporationnel, kedden pedig űripari és oktatási együttműködési megállapodást írtak alá a Voyager Technologies-zal.