Szijjártó Péter nyilatkozata alapján Magyarország megfontolás alatt tartja, hogy folytassa-e tagságát a Nemzetközi Büntetőbíróságban.

Az átértékelés inspirációját Donald Trump szolgáltatta, aki szankciókat vezetett be az ICC tagjaival szemben, reagálva a Benjamin Netanjahu ellen kibocsátott ICC-elfogatóparancsra.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombati Facebook-bejegyzésében kifejtette, hogy Magyarország felülvizsgálja a jövőbeni részvételét a Nemzetközi Büntetőbíróságban (ICC). A bejegyzés hátterében az áll, hogy a miniszter telefonos megbeszélést folytatott izraeli kollégájával, Gideon Szaárral.
"Megvizsgáltuk a közel-keleti konfliktus megoldásának lehetséges irányait és elképzeléseit - osztotta meg a beszélgetés során, hangsúlyozva, hogy biztosította kollégáját Magyarország elkötelezett támogatásáról minden olyan javaslat iránt, amely képes hosszú távú békét és nyugalmat hozni a térségbe."
Szijjártó Péter azt írta, hogy "egyetértettünk abban, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság tevékenysége súlyosan átpolitizálódott, az ICC "lejáratta" a nemzetközi bírósági rendszert, így tájékoztattam arról Gideon Szaárt, hogy Magyarország is átértékeli a jövőbeli részvételét a szervezetben."
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az "átértékelés" gondolata Donald Trump amerikai elnök lépéseiből merített inspirációt. Trump az Egyesült Államok nevében szankciókat vezetett be az ICC ellen, amiért az elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és volt védelmi minisztere, Joáv Galant ellen.
Az ICC háborús és emberiesség elleni bűnökkel vádolja a két izraeli politikust a gázai háború nyomán, de ugyanazon a napon, 2024. november 21-én adott ki elfogatóparancsot a Hamász terrorszervezet egyes tagjai ellen, akik közül többen akkor már halottak voltak, ugyanis az izraeli haderő Gázában végzett velük, így Mohamed Deiffel, a 2023. október 7-i izraeli terrortámadás egyik kitervelőjével is.