Szijjártó Péter: Kétségtelen, hogy Ukrajna utcáin kegyetlen embervadászat folyik a sorozás ürügyén.

A tárcavezető a legutóbbi európai uniós külügyi tanácsülés szünetében sajtótájékoztatót tartott, ahol bemutatta az Európa Tanács emberi jogi biztosának legújabb jelentését. Ez a dokumentum helyi forrásokból származó beszámolókat tartalmaz, amelyek az ukrán toborzók által elkövetett széleskörű és rendszerszerű jogsértéseket, valamint erőszakos cselekményeket részleteznek.
"A dokumentumot Michael O'Flaherty, az Európa Tanács emberi jogi képviselője jegyzi, és ezen megállapításokat, amelyek szerint Ukrajnában a sorozás során halálesetek, kínzás, emberek megverése, brutális bánásmód történik, az ukrán parlament emberi jogi biztosának nyilatkozataira alapítva írta bele ebbe az európa tanácsi dokumentumba" - mutatott rá.
Azt kell mondanom, hogy a helyzet Ukrajnában rendkívül súlyos. Tény, hogy az utcákon embervadászat folyik, és ezt a sorozók brutális módszerekkel végzik. Az is világos, hogy az erőszakos sorozás során elfogadhatatlan cselekmények történnek, amelyek súlyosan sértik az emberi jogokat. Az emberek életét veszélyezteti a sorozók kegyetlensége, akik a háború elől menekülve nem kívánnak részt venni a harcokban. Sajnos a múlt héten egy magyar állampolgár is áldozatul esett ennek a kegyetlen helyzetnek.
Szijjártó Péter elfogadhatatlannak és sokkolónak nevezte azt "a közönyt és nemtörődömséget, amivel az európai politikusok mindehhez a kérdéshez viszonyulnak".
"Hol vannak az NGO-k? Hol vannak a Soros-szervezetek? Hol vannak az állítólag független újságírók? Hol vannak az emberi jogi szervezetek ilyenkor? Miért nem szólalt meg, hogy elfogadhatatlan ez az embervadászat, ami Ukrajna utcáin zajlik?" - tette fel a kérdést.
Ezt követően bejelentette, hogy miután egy magyar állampolgár is életét vesztette a brutális ukrajnai akció következtében, a kormány szerdán hivatalosan kezdeményezi az érintett ukrán katonai vezetők és tisztségviselők felvételét az EU szankciós listájára.
Emlékeztetett arra is, hogy az Európai Unió globális szankciós rendszere éppen azért alakult ki, hogy a világ bármely táján, ahol rendszerszintű emberi jogi jogsértések történnek, a közösség képes legyen felelősségre vonni az elkövetőket.
"A holnapi napra véglegesítjük a konkrét beadványt, amelyet Brüsszelben fogunk benyújtani. A mai ülésen bejelentettem a külügyminiszteri tanács keretében, hogy Magyarország kezdeményezi, hogy az Európai Unió szankciós listájára kerüljön az a ukrán katonatiszt, aki halálra verte a magyar állampolgárt, és aki ezért felelősséggel tartozik. Ez a lépés a minimum, amit az Európai Uniónak tennie kell ebben az ügyben."
A miniszter hangsúlyozta, hogy kollégái között egyre inkább fokozódik a háborús feszültség, és nyilvánvaló, hogy egyre nagyobb nyomás nehezedik arra, hogy több fegyver és pénzügyi támogatás érkezzen Ukrajnába, ezzel is eleget téve a kijevi hatóságok egyre sürgetőbb igényeinek.
Súlyos aggodalommal tapasztalta, hogy a résztvevők többsége kizárólag az ukrán perspektívát szem előtt tartva közelíti meg a kérdést, miközben figyelmen kívül hagyják az európai, sőt a nemzeti szempontokat is. "Nyilvánvaló, hogy itt rajtunk kívül senkinek sem okoz gondot, hogy a növekvő fegyverszállítások költségeit az európai polgárokkal fizettessék meg" - fejtette ki véleményét.
A nyomás továbbra is jelentős rajtunk, különös figyelemmel arra, hogy Magyarország végre támogassa Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak előrehaladását, hogy az ország mihamarabb tagja lehessen az Európai Uniónak. Kifejeztem, hogy Magyarország nem hajlandó engedni ebben a kérdésben, mivel ezt a több mint kétmilliós magyar közösség világos akarata is indokolja, amely egyértelműen azt jelzi, hogy nem szeretnénk közös integrációban lenni Ukrajnával - hangsúlyozta.