Szomorú évfordulóra emlékeztek London szívében.


Megünnepelték a brit fővárost sújtó eddigi legsúlyosabb terrortámadás huszadik évfordulóját.

A 2005. július 7-én végrehajtott merényletsorozat tragikus következményekkel járt, hiszen 52 ember életét követelte, míg több mint 700-an súlyos sérüléseket szenvedtek el. Az öngyilkos merényletet négy brit állampolgárságú, Nagy-Britanniában született terrorista hajtotta végre, akik hátizsákokba rejtett robbanószerekkel támadtak.

A merénylők a támadás napján hajnalban Lutonból indultak, amely London északi részén található. A King's Cross pályaudvarhoz érkezve szétváltak, és hárman közülük különböző metrószerelvényekre szálltak fel, hogy aktiválják a robbanószerkezeteket az Aldgate, Edgware Road és Russell Square állomások környékén. Negyedik társuk azonban, mivel a metróhálózat az első három robbantás után azonnal leállt, nem tudott bejutni a metrószerelvényekhez. Így kétségbeesett döntést hozva, a közeli British Museum környékén közlekedő 30-as buszt robbantotta fel.

Eddig Londonban nem történt ilyen súlyos terrortámadás, és azóta sem jegyeztek fel hasonlót. Nagy-Britannia területén is csupán egy másik merénylet volt, ami még véresebb következményekkel járt: 1988 karácsonya előtt néhány nappal a Pan Am amerikai légitársaság Londonból New Yorkba tartó járata Skócia légterében robbant fel. A Boeing 747-es ellen végrehajtott pokolgépes támadás következtében 270 ember életét vesztette, köztük egy négytagú magyar család is.

A 2005-ös londoni merényletsorozat hétfői huszadik évfordulóján nagyszabású szertartáson emlékeztek meg az áldozatokról a Szent Pál székesegyházban több száz fő, köztük Keir Starmer miniszterelnök, Sadiq Khan londoni polgármester, a parlamenti pártok vezetői, az áldozatok hozzátartozói és a robbantásokban megsérültek részvételével.

A megemlékezés során, amelyet Sarah Mullally, London püspöke irányított, a robbantások túlélői és az áldozatok családtagjai mély tisztelettel olvasták fel az 52 tragikus sorsú élet nevét. Eközben a hatalmas székesegyház mennyezetéről 52 fehér, stilizált virágszirom hullott alá, szimbolizálva a gyászt és az emlékezést.

Starmer és Khan korábban koszorút helyezett el a Hyde Parkban található emlékműnél, tisztelegve az áldozatok emléke előtt.

A brit kormányfő az évforduló alkalmából kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta: kudarcot vallottak mindazok, akik megpróbálták megosztani a brit társadalmat. A britek összetartottak azon a napon, és összetartanak ma is a gyűlölet ellen, a szabadság, a demokrácia és a jogállamiság meghatározta értékek megőrzéséért - fogalmazott a munkáspárti miniszterelnök.

Yvette Cooper belügyminiszter hétfőn közzétett nyilatkozatában a húsz évvel ezelőtti merényletet a demokrácia elleni támadásként értékelte. Kijelentette, hogy Nagy-Britannia elkötelezett amellett, hogy szembenézzen a kihívásokkal, amelyek a lakosság biztonságát és életformáját fenyegetik.

III. Károly király a Buckingham-palota által közzétett hétfői évfordulós megemlékezésében hangsúlyozta, hogy bár a merénylet rémisztő emléke mindig velünk marad, mégis vigaszt ad az, ahogyan a közösségek a nehéz időkben összefognak, kifejezve szolidaritásukat és eltökéltségüket.

A brit uralkodó kihangsúlyozta, hogy a támadás huszadik évfordulóján fontos, hogy megerősítsük elköteleződésünket olyan társadalom építése mellett, ahol minden vallás követője kölcsönös tisztelettel és megértéssel élhet egymás mellett. Ezen túl elengedhetetlen, hogy határozottan fellépjünk mindazokkal szemben, akik a társadalom megosztására törekednek.

Related posts