Trump a legismertebb online feketepiac, a Silk Road alapítójának is elnöki kegyelmet biztosított.

A frissen beiktatott amerikai elnök, Donald Trump teljes, feltétel nélküli elnöki kegyelemben részesítette a leghírhedtebb online feketepiac, a Silk Road alapítóját, Ross Ulbrichtet. A férfit 2015-ben ítélték életfogytiglanra pénzmosás, hekkelés és kábítószer-kereskedelem miatt, és bár Trump az előző ciklusa végén, 2020-ban is felvetette már, hogy kegyelemben részesíti, végül 11 évet kellett várnia, hogy szabadulhasson a börtönből - írja a BBC.
Az amerikai elnök saját platformján, a Truth Socialön jelentette be, hogy személyesen hívta fel Ulbricht anyját, hogy tájékoztassa a fia szabadon engedéséről. Mint írta, a férfit "ugyanaz a holdkóros söpredék ítélte el, akik benne voltak a kormányzat ellenem fordításában is". Ezután röhejesnek nevezte, hogy Ulbricht két életfogytiglant, plusz 40 évet kapott 2015-ben. Trump a posztjában az amerikai Libertárius Pártot is említette - Ulbricht szabadon engedésével egy feléjük tett ígéretet teljesített be.
Az akkor még csak republikánus elnökjelölt tavaly májusban ígérte meg az Ulbricht elítélését régóta kormányzati túlkapásnak tartó libertáriusoknak, hogy ha rá szavaznak, még a beiktatása napján kegyelmet ad a Silk Road alapítójának. Az első nap végül nem jött össze, de a libertáriusok egyik vezető politikusa, Angela McArdle így is köszönetet mondott Trumpnak, amiért betartotta az ígéretét, és kiszabadította Ulbrichtet, aki szerintük több mint tíz évig volt politikai fogoly.
A 2011-ben alapított, a dark weben elérhető Silk Road sokáig a világ leghírhedtebb online feketepiaca volt, a csúcson közel egymillióan használták, hogy kriptovalutákkal vásároljanak drogokat és egyéb illegális termékeket és szolgáltatásokat. Ulbricht A herceg menyasszonyából ismerhető, rettegett Roberts kalóz álnév alatt írányította az oldalt, amíg az FBI 2013-ban le nem kapcsolta őt, miután kiposztolta az emailcímét.
Ulbrichtet 2015-ben súlyos bűncselekmények, köztük pénzmosás, hekkelés és kábítószer-kereskedelem miatt ítélték el. A bíróság álláspontja az volt, hogy egy tipikus drogkereskedőről és bűnözőről van szó, aki az emberek szenvedélybetegségeit kihasználva igyekezett meggazdagodni. Az elítéléséhez kapcsolódóan rendkívül hosszú börtönbüntetést szabtak ki, célul kitűzve, hogy ezzel elrettentsék a potenciális követőket. Azonban ez a szándék nem bizonyult hatékonynak, hiszen a Silk Road bezárása után újabb, hasonló online platformok jelentek meg. Érdekesség, hogy Trump elnöksége alatt több ellentmondásos kegyelmet is adott, köztük a Capitoliumra támadók közül sokakat is elengedett.