Trump különmegbízottja hangsúlyozta, hogy Európa nem fog részt venni az orosz-ukrán béketárgyalások folyamatában.


Európával konzultálni fognak, de végső soron nem engedik oda a tárgyalóasztalhoz az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna között tervezett béketárgyalásokon - árulta el Donald Trump ukrajnai különmegbízottja.

Keith Kellogg így fogalmazott: „Lehet, hogy a mondandóm olyan lesz, mint a kréta a táblán – kicsit darabos, de amit mondok, az igazán őszinte. Európai barátaimnak azt tanácsolnám, hogy aktívan vegyenek részt a diskurzusban, de ne azzal a hozzáállással, hogy sajnálkoznak amiatt, hogy nem ülhetnek az asztalnál, hanem inkább konkrét javaslatokkal és ötletekkel álljanak elő, miközben növelik a védelmi költségvetésüket.”

Kellogg szavai komoly megrökönyödést váltottak ki az európai politikai körökben, ahol Trump iránti bizalmatlanság uralkodik. Sokan úgy vélik, hogy a kontinens biztonsága szorosan összefonódik Ukrajna jövőjével – írja a Guardian. Radosław Sikorski, a lengyel külügyminiszter bejelentette, hogy Emmanuel Macron francia elnök vasárnapra Párizsba hívta az európai államfőket, hogy közösen tárgyaljanak a jelenlegi helyzetről.

Kellogg megfogalmazása szerint az Ukrajna és Oroszország közötti korábbi béketárgyalások egyik fő problémája az volt, hogy túl sok olyan ország kapcsolódott be a folyamatba, amelyek nem rendelkeztek a szükséges képességekkel a tárgyalások hatékony lebonyolításához.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, már korábban is hangot adott aggodalmának, miszerint Európa valószínűleg kiszorul a jövőbeni tárgyalásokból. Felszólította a kontinens vezetőit, hogy cselekedjenek és hozzanak létre egy közös európai hadsereget, amelyben Ukrajna kulcsszereplő lenne.

Az európai vezetők, akiket megviselt az amerikai alelnök, J. D. Vance pénteki konfrontatív beszéde - Németországban a távozó és a várhatóan hivatalba lépő kancellár is kifakadt miatta -, egyre inkább aggódnak Trump ukrajnai békemegállapodáshoz való hozzáállása miatt. Attól tartanak, hogy olyan megállapodás születhet, amely az USA számára előnyös, de hosszú távon nemcsak Ukrajna biztonságára, hanem Európára is kihat.

Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök, hangsúlyozta, hogy "Európának elengedhetetlenül szüksége van egy saját cselekvési keretre Ukrajnával és a biztonságunkkal kapcsolatos ügyekben. Ha nem lépünk időben, más globális hatalmak fognak dönteni a jövőnkről, és nem biztos, hogy ezek a döntések a mi érdekeinket szolgálják. A tervet sürgősen meg kell valósítanunk, mert az időnk fogy, és nincs lehetőségünk a halogatásra."

Arról, hogy mennyire zavarosak és ellentmondóak az amerikai elképzelések és megnyilatkozások a béketárgyalásokról, és hogy ennek mi az oka, Rácz András írt hosszabban szombaton. Az elemzéséről írt cikkünk itt olvasható.

Related posts