Trump vámháborúja a német autóipart is súlyosan érinti. Az amerikai elnök által bevezetett vámok és kereskedelmi intézkedések hatására a német autógyártók komoly kihívásokkal néznek szembe, amelyek nemcsak a profitjukra, hanem a globális piaci pozíciójukr


A gazdasági szakértők számos figyelmeztetése ellenére az új amerikai elnök, Donald Trump, megvalósítja fenyegetéseit. Az Egyesült Államok azonnali hatállyal 25%-os vámot vezet be a szomszédos Mexikóból és Kanadából érkező termékekre, míg a Kínából származó import esetében további 10%-os vámot alkalmaz. Trump emellett hasonló intézkedések bevezetését is tervez az Európából érkező árukra vonatkozóan.

Az Egyesült Államok elnökének Kína, Kanada és Mexikó ellen folytatott kereskedelmi háborúja már a német gazdaságra is kihatással van. A német autóipart különösen érzékenyen érintik a megnövekedett vámok, hiszen a jelentős német autógyártók közül sokan a költséghatékonyság érdekében Mexikóban végzik a termelést. A Volkswagen, az Audi és a BMW mind saját gyártóüzemmel bír az országban, míg a Mercedes-Benz a Nissannal közösen üzemeltet gyárat. Mexikó már évek óta a német vállalatok legjelentősebb befektetési célpontja Latin-Amerikában. Az ezredforduló óta a német cégek több mint 45 milliárd dollárt invesztáltak az ország gazdaságába.

A Mexikóban működő BMW gyár jelenleg BMW 2 és BMW 3 modellek gyártásával foglakozik, 2027-től azonban a tisztán elektromos hajtású New Class modellsorozat gyártása is itt zajlik majd. Ennek érdekében megkezdődött egy helyi nagyfeszültségű akkumulátor-összeszerelő üzem építése, valamint a karosszériaüzem és az összeszerelési és logisztikai területek bővítése. A müncheni székhelyű vállalat 800 millió eurót fektet a mexikói gyártóüzem bővítésébe, amely mintegy 1000 további munkahelyet teremt. A döntést egy olyan időszakban hozták meg, amikor Trump újraválasztása még nem volt előrelátható

Christian Koenig, egy washingtoni elektromobilitási tanácsadó cég vezetője, úgy véli, hogy a büntetővámok különösen súlyosan érinthetik a Volkswagen-csoportot, még a többi német autógyártónál is. "A Volkswagen nagyobb mértékben ki van téve ennek a helyzetnek, mint például a BMW vagy a Mercedes, mivel a wolfsburgi vállalat járműveinek jelentős része Európából és Mexikóból érkezik az Egyesült Államokba" – fejtette ki véleményét Koenig. A Volkswagen pueblai gyára a legnagyobb autógyár Mexikóban, és a konszern egyik legfontosabb üzemének számít. A Volkswagen számára az utóbbi időszak nem éppen kedvezően alakult: "A jelentős veszteségek a kínai piacon után most az amerikai piac sem hozza meg a várt fellendülést a VW-csoport számára" – tette hozzá Koenig. A Volkswagen szóvivője a bejelentést megelőző héten hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok "növekedési stratégiánk kulcsfontosságú része" – a vállalat eddig több mint ötmilliárd dollárt fektetett a Tennessee-i gyár fejlesztésébe, és további ötmilliárd dollárt a Rivian elektromos autógyártóval közös vállalkozásba és a Scout márka újjáélesztésébe. A Volkswagen "közvetlenül és közvetve több tízezer embernek biztosít munkát az Egyesült Államokban."

A legújabb intézkedések következtében Mexikó, mint gyártási központ, jelentős vonzerejét veszítette el. A Volkswagen itt készíti az Egyesült Államokban népszerű Jetta és Tiguan modelleket, míg az Audi a Q5 SUV-t gyártja a helyszínen. Az AMIA mexikói autóipari szövetség adatai szerint 2024 első felében körülbelül 40.000 járművet exportáltak az Egyesült Államokba. A német Handelsblatt napilap értesülései alapján a VW konszern mérlegeli, hogy a prémium márkák gyártását az Egyesült Államokba helyezze át. Hasonló döntésekre a Porsche esetében is számíthatunk.

A Standard & Poor's hitelminősítő intézet szakemberei már a vámok bevezetése előtt elemezték az intézkedések következményeit. A most bevezetett 25%-os vám következtében egy átlagos, az Egyesült Államokba importált jármű ára körülbelül 6250 dollárral emelkedik. Az S&P szerint "az importőrök várhatóan a költségek jelentős részét, ha nem is az egészét, de mindenképpen áthárítják a vásárlókra." A cég becslései alapján Kanadában és Mexikóban évente körülbelül 5,3 millió személygépkocsit gyártanak, amelyeknek körülbelül 70%-a az amerikai piacra készül. Ráadásul sok, az Egyesült Államokban előállított autóban kanadai vagy mexikói alkatrészek és hajtásrendszerek találhatóak. Ebből következően elmondható, hogy gyakorlatilag egyetlen autógyártó vagy beszállító sem kerülheti el a vámok által generált hatásokat.

Források:

Legyen naprakész a legfrissebb szakmai hírekkel, újdonságokkal és programajánlókkal! Kövessen minket a Facebookon, hogy elsőként értesüljön az üzletfejlesztés, valamint a német és osztrák piacra lépés világát érintő friss információkról!

Related posts