A Kreml újabb részletekkel állt elő az ukrajnai helyzet rendezésével kapcsolatban, miközben a türelem fontosságára hívta fel a figyelmet.


Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump, az Egyesült Államok vezetője egyhangúlag döntöttek arról, hogy azonnal elindítják a kétoldalú csúcstalálkozójuk előkészületeit - tájékoztatta a sajtót Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön.

A tegnapi telefonbeszélgetésük során az államfők egyetértettek abban, hogy folytatják a kapcsolattartást, és előkészítik a következő találkozójukat. A szóvivő tájékoztatása szerint emellett azonnali utasítást adtak segítőiknek, hogy kezdjék el a szükséges előkészületeket. A találkozó helyét és feltételeit azonban csak később fogják meghatározni, így jelenleg még nem áll rendelkezésre konkrét információ arról, mikor valósulhat meg Putyin és Trump kölcsönös látogatása.

Peszkov nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy Putyin és Trump először beszélt-e az amerikai elnök beiktatása óta, és hogy a kapcsolatfelvétel kinek a kezdeményezésére történt. "Ezt kommentár nélkül hagyom" - mondta.

A szóvivő nyilatkozata szerint a Kreml rendkívül lényegesnek ítéli a Putyin és Trump közötti találkozót, különösen azért, mert az utóbbi években nem volt magas szintű diplomáciai kapcsolatfelvétel az Egyesült Államok és Oroszország között. Hozzátette, hogy

A szerdai telefonbeszélgetés során nem merült fel a Krím és Szevasztopol, valamint az utóbbi időszakban elcsatolt négy új régió elismerésének kérdése.

Peszkov beszámolója szerint a vezetők az "energiaszektor" kérdéseivel foglalkoztak, ám az Oroszország által jogellenesnek minősített szankciók eltörléséről nem esett szó.

Az ukrajnai helyzet rendezésével kapcsolatosan az orosz elnöki sajtótitkár türelemre kérte a feleket, hangsúlyozva, hogy először meg kell várni az Oroszország és az Egyesült Államok közötti együttműködés első eredményeit. Bejelentette, hogy Oroszország már megkezdte a saját tárgyalócsoportjának felállítását, melynek összetételét Putyin döntésének megfelelően később hozzák nyilvánosságra. Jelenleg az amerikai tárgyalók oroszországi látogatásáról még nincsenek konkrét megállapodások.

Peszkov szerint a Kremlnek imponál, hogy az új amerikai kormányzat mindent meg akar tenni az ukrajnai konfliktus befejezéséért, szemben az előző amerikai kormányzattal, amely azon az állásponton volt, hogy "mindent meg kell tenni a háború fenntartásáért".

Korainak tartotta a kérdés megvitatását arról, hogy mely nemzetek vehetnek részt az ukrajnai tárgyalásokon, és hogy Kína szerepet kap-e ezekben a megbeszélésekben.

Rámutatott, hogy a 2015-ös minszki megállapodások tapasztalatai "sokatmondók", és hogy Oroszország az újabb tárgyalások folyamán mindig szem előtt fogja tartani őket. Hozzátette, az európai biztonság kérdéseit, beleértve az Oroszországot érintő kérdéseket is, "átfogóan kell megvitatni", és a Kreml arra számít, hogy "ez így lesz".

Peszkov nem árulta el annak az orosz állampolgárnak a nevét, aki a közelmúltban visszatérhet hazájába az amerikai Marc Fogel szabadon bocsátásáért cserébe. A Fehér Ház és a TASZSZ orosz hírügynökség információi szerint a 2017-ben online pénzmosás vádjával elítélt Alekszandr Vinnyik szabadlábra helyezését tervezik az amerikai hatóságok.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön, Moszkvában tartott közös sajtótájékoztatóján, a tádzsik hivatali partnerével együtt, kifejtette, hogy megdöbbentő számára, hogy az egész világ most egyfajta letargiába süllyedt. Az eseményekkel, különösen a nemrégiben lezajlott telefonbeszélgetéssel és az azt követő jelentésekkel kapcsolatban, olyan érzése van, mintha valami szokatlan, rendkívüli dologra néznének. Mindez a Joe Biden vezette korábbi amerikai kormányzat munkatársainak tevékenysége miatt alakult így.

Lavrov véleménye szerint az Egyesült Államok európai szövetségesei elhagyták a párbeszéd és a diplomácia hagyományos módszereit a külkapcsolatokban. Ehelyett a fenyegetéseket, szankciókat és a "náci kijevi rezsim" fegyverkezésének nyelvezetét választották, hogy háborút indítsanak Oroszország ellen. Kifogásolta, hogy Nyugaton senki sem reagál a pusztításra, amelyet az Ukrajnának szánt, nyugati szakemberek által üzemeltetett nagytávolságú rakéták okoznak, és figyelmen kívül hagyják az ukrán nácik által elkövetett atrocitásokat is.

"A Vlagyimir Putyin és Donald Trump telefonbeszélgetése okozta meglepettségből, kábulatból és mindabból ítélve, ami Ukrajnában történik és amit Zelenszkij náci rezsimje művel, a Nyugat kezdte természetesnek venni, hogy így kell kommunikálni Oroszországgal" - hangoztatta Lavrov. "Valószínűleg ezért dermedtek meg sokan Nyugaton, kezdve az uniós vezetőkkel, amikor két jó modorú, udvarias ember között normális, elemi beszélgetés zajlott le" - tette hozzá.

Related posts