Orbán Balázs sikeresen megszerezte doktori fokozatát.

Szerdán délután egy órakor Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, ünnepélyes keretek között átvette doktori oklevelét az ELTE-n – számolt be róla a 444.hu. Az esemény jelentőségét hangsúlyozva Orbán Balázs a közösségi oldalán is megosztotta gondolatait és érzéseit a fontos mérföldkő kapcsán.
"Minden egyes nap remek lehetőség arra, hogy felfedezzük az új ismeretek világát. Hálás vagyok a sok kedves gratulációért!"
- fogalmazta meg bejegyzésében a politikai képviselő.
A miniszterelnök politikai igazgatójának doktori védése 2024. december 3-án zajlott az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A védést követően az ELTE bírálóbizottsága ajánlotta, hogy Orbán Balázs részesüljön a doktori címben, amelyet végül az ELTE Egyetemi Doktori Tanácsa (EDT) 2025. január 30-i ülésén formálisan is jóváhagyott.
A doktori védés körüli események hazánkban eddig példa nélküli hullámokat vertek. Számos szakember és érdeklődő fejezte ki aggodalmát az ELTE döntése miatt, miszerint lehetőséget adtak Orbán Balázsnak a doktori fokozat megszerzésére. Továbbá, a disszertációval kapcsolatban konkrét plágiumvádak is napvilágot láttak, ami tovább fűszerezte a helyzetet és felkeltette a közvélemény figyelmét.
A dolgozattal kapcsolatos problémákat Rácz András Oroszország-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója szedte össze Facebook-posztjaiban. Rácz először a dolgozat főbb megállapításait tartalmazó, úgynevezett tézisfüzetet vizsgálta meg, és észrevette, hogy a 13 oldalas szöveg egyoldalnyi szó szerinti átvételt tartalmaz Orbán Balázs és Árpási Botond 2023-as tanulmányából. A gond ezzel csak az, hogy a tézisfüzet nem hivatkozza ezt a tanulmányt, holott a szó szerinti hivatkozást a tudományos publikációk szabályai szerint mindenképp fel kellene tüntetni.
Orbán Balázs kifejtette, hogy a tanulmányt valóban feltüntette, ám nem a hagyományos szövegközi hivatkozás vagy a felhasznált irodalom részeként, hanem mint egy korábbi, releváns publikációját. Ezt a lépést a konzulensével és az opponenseivel egyeztetve hajtotta végre. A bizottság elfogadta az érvet, azonban továbbra sem kaptunk világos választ arra a kérdésre, hogy miért készült a tézisfüzet Árpási Botond számítógépén. A tavaly decemberi védést követően tizenhárom alkalommal kerestük meg Orbán Balázst ezzel a kérdéssel, a videónkat pedig itt lehet megtekinteni.