Vádemelést indítottak a magdeburgi gázoló ügyében.
Jelenleg nincsenek arra utaló jelek, hogy az esemény mögött iszlamista motiváció állna.
A német hatóságok vádat emeltek a magdeburgi karácsonyi vásáron pénteken történt tömeges gázolás gyanúsítottja ellen. A férfit, akit Taleb A.-ként azonosítottak, azzal vádolják, hogy terepjárójával nagy sebességgel behajtott a vásározók közé, és több rendbeli gyilkosság, gyilkossági kísérlet, valamint súlyos testi sértés miatt kell felelnie tetteiért.
A merénylet következtében öt élet hunyt el, köztük egy kilencéves kisfiú, és több mint kétszázan szenvedtek sérüléseket, sokan közülük életveszélyes állapotban.
A rendőrség álláspontja szerint nem mutatkozik nyoma iszlamista indíttatású támadásnak.
A német Szövetségi Bűnügyi Hivatal vezetője bejelentette, hogy a gyanúsított első kihallgatása már lezajlott, ám a szövetségi főügyész továbbra sem adott világos értékelést az ügy körülményeiről. Kiemelte, hogy a férfi iszlámellenes nézeteket vall, és kapcsolatban állt szélsőjobboldali platformokkal, ahol aktívan megnyilvánult. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem lehet azonnal politikai motivációról beszélni a cselekedetei alapján. Az eljárás keretein belül mindent megtesznek a tények alapos kivizsgálása érdekében. A szövetségi főügyész hatásköre kizárólag politikai indíttatású bűncselekmények esetén terjed ki. Jelenleg Szász-Anhalt területén megerősítettük a jelenlétünket, hogy maximális támogatást nyújtsunk a helyi rendőrségnek. Célunk, hogy a merénylet hátterét a lehető leghamarabb feltárjuk és tisztázzuk.
Egy 50 éves orvos, aki Szaúd-Arábiából származik, 2006 óta él Németországban. 2016-ban menekültstátuszt kért, és azóta az iszlám kritikájaként vált ismertté. Közösségi média posztjaiban a szaúdi menekültek üldözését tárgyalta, és a szélsőjobboldali AfD párt iránti szimpátiáját is kifejezte. A nyomozás jelenlegi állása szerint a merényletet egyedül követte el, és nem találtak bizonyítékot más elkövetők részvételére. Az ügyészek véleménye szerint a cselekmény hátterében a németországi szaúdi menekültek kezelésével kapcsolatos elégedetlenség állhatott.
Közben napvilágot látott, hogy a szaúdi hatóságok már 2007 óta többször is jelezték német partnereiknek a férfi ügyét, és kérték a kiadatását, ám Németország ezt a kérelmet rendre elutasította.